| traficanta a întrebat:

Notele reflecta sau nu cunostinta elevului?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu intotdeauna. Depinde de obiectivitatea profesorilor (la urma urmei si ei sunt oameni), de criteriile lor de evaluare (in unele scoli se cere mai mult decit in altele, si, odata ce exigenta creste, notele scad, desi elevul e probabil la acelasi nivel), de conjunctura (daca elevul e bolnav si nu poate gindi ca se simte rau, si ia o nota slaba, aceasta nu dovedeste ca e un elev slab).

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Deloc.Eu sunt un geniu al matematicii care e nedscoperit din cauza stratului de lene in care staoh go on

| AshuraElric a răspuns:

Depinde de cine sunt date notele... daca respectiva persoana te apreciaza la adevarata ta valoarebig grin

| Danny a răspuns:

Cunostinta elevului, probabil ca da, insa notele nu reflecta niciodata inteligenta acestuia. De exemplu, Einstein avea la matematica si chimie doar note foarte mici, stiind ca mai tarziu a conturat numeroase formule.

| cristi202 a răspuns:

Si inca ceva: eu nici macar nu am facut scoala in domeniul constructiilor, al amenajarilor interioare, deci practic nu am trecut nici un examen, deci nu am avut note de trecere, si totusi, de-a lungul anilor am observat ca lucrez in acest domeniu mai bine, chiar mult mai bine decit altii care au scoala facuta cu note de trecere. Deci valoarea nu sta neaparat in scoala, in ce inveti acolo, in notele ce le primesti, ci in ceea ce sti sa faci cu adevarat.

| amanda33 a răspuns:

In mare parte nu. tu poti sa bubui de teorie sa stii ce se intampla acolo cum se face aia si aia si profu la ex sa te intrebe de ce formula de calcul x e mai buna decat a lu y, desi amandoua dau acelasi rezultat, folosesc aceiasi parametrii si sunt la fel de simplu de calculat. Tu te uiti lung si el te pica. oh go on
Nu... notele nu reflecta. Aveam o profa in liceu care imi dadea 10 si eu habar nu aveam pe ce lume sunt. Aveam alta profa care imi dadea numai 2 si eu faceam meditatii peste meditatii, aungeam sa vorbesc in formule chimice de ce am in farfurie.

| Kolp a răspuns:

NU REFLECTA CATEGORIC. Bine depinde si ce profesori ai dar avand in vedere ca educatia din Romania este vai-si-amar ce pot sa spun. Exista unii profesori care nu pot sa spun decat ca-s de vis. Imi aduc aminte de fosta profesoara de georgafie. Doamna de mate care stiu ca imi dadea 5 dar pe drept. Dar mai era ca profesoara de fizica care ne dadea extemporla din ce n-am invatat si numa pe pile se lua 10angry. Sa fim seriosi.

Deci ca raspuns final NU REFLECTA. Uite exemplu eu cu 5 la mate si fizica sunt la ASE la contabilitate internationala si stinte politicebig grin.

| DorelSudoru a răspuns:

NU reflecta.Nu fi prost sa crezi asta multe note se iau pe comportament laughing sau pe teste (la care n-ai cum sa te abti sa nu incerci sa copi) deci NU

| melc a răspuns:

Einstein era considerat retardat si a picat examenul de admitere in facultate laughing deci nu, nu neaparat.

| Daikenki94 a răspuns:

Nu.Eu am numai 2 si 3 si stiu sa fac totul dar mi-e lene laughing