| xMICKAx a întrebat:

Nu am pe nimeni, mi-am ajutat toata familia cand au avut nevoie de mine, iar ei m-au ignorat cand a venit randul meu sa rog pentru ajutorul lor, sunt constienta ca sunt intr-un stadiu avansat de depresie, un psiholog nu este o varianta pentru mine avand in vedere ca nu am bani deloc. Copilaria mea a fost una plina de violenta fizica, verbala si psihica, peste care nu pot trece, anul trecut fiind cel mai greu an din viata mea in care mi s-au intamplat prea multe lucruri peste care nu pot trece. Sunt intr-o stare pe care nu multi pot sa o inteleaga, nu am ce sa fac, nu stiu ce sa fac. Nu am pe nimeni si din luna Ianuarie sufar si de ameteli foarte puternice urmate de varsaturi si se repeta la un anumit interval de timp. Zilnic ma gandesc doar la faptul ca daca as muri... poate ar fi mai bine

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau ca treci prin asa ceva, eu cred ca am leac pentru tine si problemele tale, la disperare si lipsa de bani, te duci la biserica si te rogi. Plangi acolo, descarac-ti sufletul si fa asta zilnic, intr-un colt de biserica, doar tu si bunul Dumnezeu.
Cand te vei simtii in stare, mergi si vorbeste si cu preotul, care sincer, este un alt fel de psiholog, dar care te poate ajuta mental sa depasesti aceste momente critice din viata ta.
Nu te stresa daca nu esti prea religios, in usa bisericii nu te opreste nimeni, iar daca iti este jena de posibilii vecini pe care ii intalnesti acolo, mergi la o biserica din alt cartier, sau ceva mai departe de casa, dar crede-ma ca ajuta.

Faptul ca ai ameteli si senzatie de voma, sunt din cauza atacurilor de panica si a fricii care pune stapanire pe tine. Si pentru asta ai ajutor aici:
Pentru cativa banuti poti sa-ti cumperi niste suplimente cu vitamine: Calciu cu Magneziu si Vitamina B3 si Vitamina B6. Luate cate 1 pastila din fiecare de 3 ori pe zi.
Se mai poate lua de la farmaciile naturiste sau plafar, extract de Sunatoare sau valeriana, care sunt extrate de plante naturale, cate 1 lingurita in 100 ml de apa, de 2-3 ori pe zi.
In cateva zile te vei simtii mai bine, iar in 2-3 saptamani esti pe picioare.
Tratamentul trebuie facut 3-6 luni, depinzand de gravitatea sua severitatea depresiei.
Hai cu sanatate maxima! si, nu dispera, ca-i speranta pentru tot omul bun!

| Adrian1555 a răspuns:

Buna, daca vrei putem sa vb in privat si poate pot sa te ajut sa sari peste aceasta depresie, sunt familiar cu asa ceva si cred ca te as putea ajuta ( astept mesaj in privat)