| kspewofpwe12 a întrebat:

Nu este sinucidere daca esti deja mort prin dinăuntru.
Cum adică?
La ce se referă?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ca vorba aia, daca deja te simti mort, nu mai ai chef sa traiesti, faptul ca pleci de aici si fizic nu mai e nicio diferenta.

| T0T a răspuns:

Ba este, căci din sinucidere nu mai învi, teoretic, însă din moarte sufletească îți poți reveni. Oamenii pot avea multă putere în sensul ăsta, sunt oameni deosebiți de te apucă foarte multe emoții când le auzi poveștile. Eu de exemplu am văzut ieri un clip cu astfel de povești, despre oameni deosebiți, având foarte puțină speranță în umanitate în general am primit niște emoții foarte intense și m-a făcut să știu că mereu vor exista astfel de oameni, care din punctul meu de vedere sunt cei mai puternici și pentru acești oameni merită să trăiești. Însă nu numai pentru oameni, ci și pentru tot ce te înconjoară, ca natura, animalele, universul în ansamblul său.

| WaterDrop a răspuns:

Daca sufletul ti`e mort (in urma unei drame, suferinte, etc.) atunci corpul fizic nu`si mai are rostul caci sufletul este cel care il anima.

| FaraNume1245 a răspuns:

O sa intelegi singur/a cand vei iesi din bula de cristal in care stai.