| HateThisUnivers a întrebat:

Nu imi suport mama. Ea pur si simplu nu ma intelege, si nici nu vrea. Orice as zice, oricat de evident ar fi pentru oricine ca nu am gresit, tot vina mea e. Nu trebuie sa fac nimic, nici macar sa deschid gura, pentru ca oricum gresesc cu ceva. Stie doar sa se certe, iar daca incerc sa o ajut cu ceva, nimic din ce fac eu nu e bine. Daca incerc sa ii povestesc ceva, sa vorbesc cu ea nimic din ce am facut nu e bine. Daca o ignor, atunci asta e problema. Daca ies in oras, asta e alta problema. Daca stau in casa sa imi fac temele, nici asta nu e bine, pentru ca imi ia prea putin, ma misc prea mult prin casa etc. Si m-am saturat sa mi se spuna zilnic ca nu voi face nimic in viata, ca o sa ajung o c*rva chiar daca nu am gresit cu nimic, sunt virgina, invat foarte bine etc. Nu mai rezist! Un sfat?

4 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Sincer, am exact aceeasi problema ca si tine. Nu vreau sa-ti dau un exemplu negativ, nu toti reactioneaza la fel ca mine, da' nici eu n-am mai suportat si i-am zis tot ce aveam pe suflet! A fost o cearta foarte aprinsa, a durat vreo 2 ore, dar dupa asta nu am mai vorbit una cu cealalta aproximativ doua saptamani, iar in prezent, ne intelegem de minune.
Am fost foarte clara cu ea: ori se comporta ca o mama adevarata, ori uita ca are fiica.
happy

| AikkoxD a răspuns:

@HateThisUnivers - thinking atunci e de rau. Poti vorbi cu tatal tau, ca sa vorbeasca el cu mama ta, sau incearca sa fii 'invers' fata de cum erai inainte. ( nu stiu daca m-ai inteles: nu zic sa inveti prost, da incearca, prin comportament, sa fii diferita.) N-o mai baga in seama, singura o sa vina la tine.
Eu una nu ascultam de ea cand eram certate si-i ziceam: de cand iti pasa de mine? ce, ti-ai amintit ca ai o fiica?

Nu vreau sa inrautatesc lucrurile in familia ta, dar sper sa ajute.Cu mama a functionat.
Oricum, mama ta te iubeste si vrea sa te protejeze de toate lucrurile rele din lumea asta, chiar si prin caracterul ei. Normal ar fi ca orice mama sa isi iubeasca copilul, aratandu-i sau nu asta.
Cand o prinzi in toane bune, incearca sa vorbesti deschis cu ea, spune-i ca ai crescut, ca inveti bine, esti cuminte, nu stai in preajma drogatilor si betivilor ( nu-i asa? ) si ca nu are motive sa se comporte asa cu tine.
Mult noroc!

| Spark a răspuns:

Incearca sa ii spui asta sa vorbesti cu ea despre problemele tale... Eu cred ca mama ta doreste sa te faca sa treci usor prin lumea asta nasoala. Incearca sa te faca sa dai putina importatnta nenorocitilor care o sa te contrazica mereu. Ai grija ce faci cu ea. Mult succes SI UN AN NOU FERICIT!

| HateThisUnivers explică:

@StopLookingAtMe mereu i'am spus ce am pe suflet, certuri de 2 ore au fost des si i'am spus si chestia ca poate sa uite ca are un copil.doar ca nu a tinut. Mi'a spus sa merg pe strazi daca cred ca imi va fi mai bine.straight face