| Anaaa0q786 a întrebat:

Nu mai vreau sa traiesc! Mă urăsc din toate punctele de vedere. Toți ma ignoră,nu am prieteni, părinților mei nu le pasa de mine. Simt ca sunt un nimic, nu mai vreau sa traiesc.Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Gabriel2424 a răspuns:

Asta ar fi ultimul lucru pe care ar trebui sa l faci, pentru ce sa ti iei zilele, ce rezolvi prim asta, parasesti lumea ca o lasa, fii puternica iti recomand sa suni la telefonul copilului du te la un centru ceva, cauata pe internet.

| eckblume a răspuns:

Sa te concentrezi pe ceea ce iti place sa faci. Cu siguranta ai anumite pasiuni care iti trezesc interesul si iti acapareaza atentia (de exemplu: sa citesti o carte, iesi in parc, sa mananci prajitura preferata,...). Ca tine sunt o multime de oameni, dar stii ce e important? Sa crezi in tine, sa crezi ca poti sa-ti schimbi convingerile in bine. Din cauza mediului social, dar si familial tu ai stima de sine scazuta. Trebuie sa iti vezi punctele forte si sa iti ridici moralul. Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti la liceu te poti pregati pentru facultate, iar acolo o sa iti faci pe cineva prieten/a cu care o sa iti petreci studentia.
Nimeni pe acest pamant nu e inutil, crede-ma. Sunt oameni care nu au maini, nici picioare si totusi reusesc sa traiasca si sa se accepte asa cum sunt.
Comunicarea cu parintii e importanta pentru tine. Daca nu le pasa fa-i sa inteleaga nevoile tale. Ia un pix si o foaie si scrie motivele pentru care ii iubeste, apoi ceea ce ti-ai dori de la ei. Intr-un fel poate se vor simti vinovati si s-ar schimba ceva. Personalitatea fiecaruia e unica. Si tu esti unica, ceea ce gandesti si simti iti pot aduce un dezechilibru in organism.
Asculta melodii,, vesele,,, care sa iti dea o stare pozitiva.
Ocupa-te cu voluntariat. Chiar o sa intalnesti oameni de treaba si vei putea face o diferenta.
Cand te vei angaja, vei avea banii tai si iti vei cumpara ce iti doresti, o sa fii independenta.
Viata are si parti frumoase si tu esti cea care ai cea mai mare putere. Daca tu nu esti multumita de tine, ce asteptari sa mai ai de la altii...
Sa faci multe activitati, iti vor prinde bine.

| DevilRock a răspuns:

Schimbă ceva la tine.
Găsește o motivație, dă un sens nou vieții tale.
Nu ai vreo activitate care sa îți placă?

| Rd79 a răspuns:

Da niste detalii. cati ani ai, de ce crezi asta, etc.

| christall a răspuns:

Sa lupti! Viata e grea si se intampla sa fim si la pragul de sus, si la ala de jos. Important este sa ne ridicam si sa mergem mai departe. Ca sa intelegi, mai tarziu cand vei putea decide tu pentru tine, va fi mai bine. Gandeste-te ca macar tu ai parinti, stii cine te-a facut, esti sanatoasa, iti permiti sa fii la scoala, stai in caldura si ai electricitate, mancare, haine. Sa nu mai fim egoisti si sa ne gandim ca acolo in lume sunt milioane de oameni care n-au nici macar apa si sa intelegem ce norocosi suntem noi si de ce nu, sa incercam sa ajutam cum putem pe altii in nevoie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!