| geanina788 a întrebat:

Nu-mi merge facebook-ul de doua saptamani ma poate ajuta cineva? laptopul merge destul de ok pe celelalte siteuri doar pe facebook nu-mi permite sa ma loghez precizez ca mi-am deschis contul de pe un alt computer si mergea. multumesc anticipoat!

54 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce eroare iti da atunci cand vrei sa te loghezi?
Ce browser folosesti?

Spune-mi data si ora de la pc-ul tau din dreapta jos de pe desktop!

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| geanina788 explică (pentru neluL):

Internet explorer 6/16/2012 11:33PM. Nu am un computer am un laptop Dell P6200 si sunt conectata la internet printr-o retea de cablu de la UPC dar interesant este ca ieri am mers si l-am conectat la o alta retea si a mers facebook-ul. Nu sunt tocmai o priceputa in ale computerelor dar nu gasesc un raspuns si am mers si la o persoana din domeniu cu laptopu iar aceasta mi-a zis ca-i ok. dar ok ok si apoi de ce nu merge? multumesc mult

neluL
| neluL a răspuns (pentru geanina788):

Acum merge?! Regleaza data si ora la pc apoi da un restart.

| geanina788 explică (pentru neluL):

Tot nu merge facebook-ul pe internet explorer nu-mi da nici o eroare dar pur si simplu nu se conecteaza nici nu se deschide pagina nimic la gogle crome imi zice eroare 101(net::ERR_CONECTION_RESET) aceasta pagina nu a fost gasita. Mesingerul merge toate merg doar facebook-ul nu.Si toate site-urile informative de la facebook nu merg nimic ce are https sau www sau ro-ro facebook nu se deschid deloc. multumesc mult

neluL
| neluL a răspuns (pentru geanina788):

Uite cum faci ->>>
Primul pas, sterge cookie-urile si istoricul din browser
Internet explorer
1. Deschide Internet Explorer si da click pe meniul "Tools"'
2. Selecteaza "Internet Options"
3. Selecteaza "General"
4. La categoria "Temporary Internet files" da click pe "Delete Cookies" ==> Ok
5. Click pe "Delete Files"
6. Bifeaza casuta "Delete all offline content" ==> Ok
http://img505.imageshack.us/img505/7585/explorer.jpg
Da un restart la browser si intra pe Facebook! Daca nu merge ->urmeaza pasul 2:
Curata registry cu CCleaner.
http://www.piriform.com/CCLEANER
Da un restart la pc si apoi intra pe Facebook ->daca nu merge atunci vezi pasul 3:
Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

| marius0234 a răspuns (pentru neluL):

Salut,
Am aceeasi problema cu domnisoara de mai sus.Am urmat toti pasii scrisi de tine si tot nu vrea sa mearga.Am instalat chrome nu a mers.Am intrat pe IE a mers.Am intrat a doua zi pa; nu a mai mers.acum merge pe firefox dar cred ca maine nu mai merge nici pe el... What should I do?

neluL
| neluL a răspuns (pentru marius0234):

Imi spui daca ai erori in Firefox maine, poimaine...si nu te poti loga.

| marius0234 a răspuns (pentru neluL):

La fel...de atunci nu imi mai merge cu nimic, am incercat si opera si la fel.A inceput dupa ce am dezinstalat windows 8 si am trecut la windows 7. M-am deconectat cu facebook-ul dep e windows live si tot nu vrea.Chiar am nevoie sa urmaresc pagina unei facultati

neluL
| neluL a răspuns (pentru marius0234):

Poti sa-mi faci un print screen la pagina de facebook in momentul cand vrei sa te loghezi? Se vede vreo eroare ceva?

| marius0234 a răspuns (pentru neluL):

Uneori imi apare eroare asta:
http://img337.imageshack.us/img337/7976/16551244.png
alteori pur si simplu se incarca la nesfarsit.In dimineata asta mi-a mers... am intrat pe profilul unei facultati am stat vreo 5 min dupa care am dat pe profilul meu si cand sa dau home mi-a aparut iarasi eraorea.Cand sterg cookiurile functioneaza...foarte putin si nu mereu. Functioneaza atunci cand trebuie sa ma loghez. Daca sunt logat deja nu mai merge.

neluL
| neluL a răspuns (pentru marius0234):

Aceasta pagina web nu este disponibila Conexiunea la www.facebook.com a fost întrerupta. Eroare 101 (net::ERR_CONNECTION_RESET): Conexiunea a fost resetata.
Incearca cu hosts file repair tool de aici:
http://www.tutorialepc.ro/wp-content/download/hosts.rar
Este un utilitar de restaurare, recreare a fisierului hosts.
Bafta!

| marius0234 a răspuns (pentru neluL):

Imi pare rau dar tot nu am rezolvat problema.SI am incercat si cu firewall-ul dezactivat si tot degeaba.Chiar nu inteleg care ar putea fi problema; nu stiu ce sa mai fac.

| Jklmn_Calin_1994 a răspuns (pentru neluL):

Multumesc foarte mult neluL a la mine a mers cu recrearea fisierului hosts big grin

neluL
| neluL a răspuns (pentru Jklmn_Calin_1994):

Cu placere! bye, bye wave

| BubuuAlecsss a răspuns (pentru neluL):

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am aceeasi problema cu domnisoara de mai sus, doar ca eu folosesc Google Chrome. Imi da o eroare si imi spune ca nu e conectat la internet dar de fapt e, pentru ca pe Messenger si pe Google pot intra.Va multumesc!

neluL
| neluL a răspuns (pentru BubuuAlecsss):

Pune intrebarea aici si scrie exact ce iti da in eroarea aceea
http://www.tpu.ro/adauga-intrebare

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

Mai putea ajuta si pe mine, si eu am aceiasi problema, fac o intrebare noua? Iti dau id de mess? Daca esti dragut sa ma ajuti.

neluL
| neluL a răspuns (pentru PlicTIsiTuL_1695):

Ajut pe toata lumea care imi da detalii despre problema! Spune-mi si ce ai incercat in rezolvarea problemei.

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

Pai,am golit memoria chache din chrome,internet explorer,mi-am luat si opera si mozila, am incercat chgeswtiile alea dfe mai sus ale tale, cu hostul ccleaner am incercat ca il aveam, acum mi se scaneaza Malwarebytes' Anti-Malware asta si o sa incerc dupa, daca ai vrea sa imi dai un id de mess si sa ma ajuti cu teamviwer.

neluL
| neluL a răspuns (pentru PlicTIsiTuL_1695):

Nu pot sa folosesc teamviewer sau messenger la servici. In prima faza fa-mi un print screen la desktop si posteaza-l aici.

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

Trebuie sa iau hypercam sa fac screen nu? sau daca apas print screen de la tastatura mi se salveaza undeva? Mentionez ca am windows 7 64 bit.

neluL
| neluL a răspuns (pentru PlicTIsiTuL_1695):

CUM FACI UN PRINT SCREEN? Te duci la pagina respectiva si apesi tasta PrtScr (dreapta sus)apoi deschizi Paint si dai ''Lipire''(sau Ctrl + V ) ->o sa-ti apara pagina acolo->dupa care o salvezi in format jpg sau png. Daca ai windows 7 mai ai si varianta unui mic program care il ai deja preinstalat ->SNIPPINGTOOL (il cauti in START). Acum pentru a obtine si un link pentru pagina respectiva incarci acea poza aici http://imgur.com/ si dupa incarcare iti va rezulta cateva linkuri (tu il copiezi pe al doilea din stanga sus -> Direct Link (email & IM)) si il postezi unde vrei tu (daca vrei sa arati poza cuiva ii trimiti acel link)
Bafta!

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

Nu am paint dar am folosit snipingtool, poftin print la desktop http://iceimg.com/i/e8/ca/f93a386ee2.png

neluL
| neluL a răspuns (pentru PlicTIsiTuL_1695):

Mda! Nu este de unde credeam eu. Incearca in Mozilla sa intri pe facebook si spune-mi ce eroare iti da exact.

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

Daca intru direct de sus scriind acolo www.facebook.com =>> http://iceimg.com/i/b6/bc/aa5c40e8fd.png Iar daca scriu pe google facebook si dai la facebook sing in =>> http://iceimg.com/i/84/50/3c32e74cad.png ideea este ca nu se incarca.

neluL
| neluL a răspuns (pentru PlicTIsiTuL_1695):

Ideea e ca nu se incarca pentru ca ai torr3ntul deschis si nu mai ai banda la net, Inchide toate aplicatiile care le ai deschise da un restart la laptop si apoi deschide doar browserul si intra pa facebook.

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

O sa incerc acum, si apropo, am dat sa restaurez fisierul hosts de mai mult ori dar tot nu este in C: Widows\Sistem32\divers\etc,dar este un fisier cu numele Imhosts, SAM file, dar totusi stiu ca era doar Hosts, mentionez ca era inlocuit fisierul hosts pentru a functiona cu licente Adobe after effects

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

O sa dau restart dupa ce se termina de scanap la Malwarebytes, am setat din msconfig sa nu se mai deschida utoroent automat.

neluL
| neluL a răspuns (pentru PlicTIsiTuL_1695):

OK!~Neavand nici o eroare inseamna ca nu ai probleme software si de aici deduc ca nu ai banda la internet.

| PlicTIsiTuL_1695 a răspuns (pentru neluL):

Mi-au aparut 9 obiecturi detectat la amlwarebytes, dar banda de internat am deoarece nu se incarca greu, nu se incarca deloc, si mereu cand descarcam jocuri ceva puteam sa intru, oricum cand se termina scanul ( A durat 1 ora si ceva pana acum) Voi da restart daca nu o sa ii spun unui prieten sa imi dea fisirul lui de hosts