| anonim_4396 a întrebat:

Nu`mi plac oamenii imposibili.
Am facut marea greseala pe la inceputul verii sa ma imprietenesc cu un tip imposibil. si era de treaba cu mine, desi se supara cam des pe mine si nu`mi dadea alternative pentru a`l impaca.

de vreo 2 luni vorbeste pe mess cu prietena mea cea mai buna. cu ea se cearta, ea arata foarte bine, ea iese cu el. iar in seara asta l`am intrebat de ce nu mai vorbeste cu mine, daca e suparat pe mine.

mi-a spus ca geo [prietena mea] ii este prietena, iar eu ii sunt amica, ca eu nu`mi arat interesul pentru el. i-am amintit ca si eu l`am mai sunat, am mai vorbit cu el pe mess. si mi-a zis ca ea nu-l expediaza cand vorbesc pe mess.

mi-a spus ca atunci cand ii voi demonstra ca merit, ma va considera prietena si nu amica. ideea mea e aceea ca, prietenia, pentru mine, se bazeaza pe intelegere, nu pe certuri.

cu ea nu m`am certat, nici nu i-am spus nimic. in fond nu ma deranjeaza ca vorbeste cu ea, ci ca ma defavorizeaza din motive stupide. ma gandesc sa rup legatura cu el, dar prietena mea mereu imi aminteste ce a mai vorbit cu el.

si stiu ca lui ii place de ea si ca o admira, dar ea are prieten si nu l`ar lasa. in schimb mi-a spus acum vreo luna ca vrea sa fim impreuna. sunt sigura ca a facut asta ca un fel de compensatie pentru faptul ca nu poate fi cu prietena mea.
nu`mi place faptul ca el este imposibil, s`ar certa incontinuu cu oricine, dar mie nu`mi place sa ma cert, asa ca, banuiesc, nu prezint atat de mult interes pentru el. si nici nu-l sun mereu [de fapt nici prietena mea nu face asta, dar eh, ea isi arata interesul], nu arat asa bine ca prietena mea.
si cand i-am zis ca nici ea nu-l cauta mereu, si totusi ea imi e superioara, el mi-a zis ca ea e 'zuza', dar de la mine nu se astepta.

vine apocalipsa? am innebunit eu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai draga, ca ti-ai raspuns singura. Mi-a placut cum ai scris si ca ai analizat situatia cu calm si foarte corect. Tu nu ai nevoie de raspunsurile noastre pentru ca esti desteapta si vei stii ce sa faci. E un tip imposibil si chiar nesimtit daca incearca sa te starneasca in modul acesta, cu prietena ta. Lasa-l si o sa intalnesti un baiat care sa aprecieze ca esti fata desteapta, calma, si cu mintea acasa!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Aceasta continua haraiala nu duce la nimic bun, consuma nervi si timp.

| Artemiss a răspuns:

Esti sigura ca e doar prietenie ce simti tu? Daca e asa nu il poti forta sa iti fie prieten, mai ales ca e asa imposibil cum zici...si app nu imi place faza cu "nu arat asa bine ca prietena mea"...acceptate cum esti...vad ca nu ai o parere asa buna despre tine...frumusetea adv vine din interior...
Si nu te mai consuma pentru "imposibilul domn"... daca el e cum e lasa-l...macar tu ai vrut sa fii langa el, nu te pretuieste ...atunci da-l naibii ca nu se merita...

| dEutSa_8892 a răspuns:

Daca il iubesti sau simti ceva pentru el lupta!
Daca si tu consideri ca nu merita lasa-l gaseste pe altcineva!
Nu te implica intr-o relatie " imposibila", care se bazeaza pe certuri si nu pe iubire...
Daca consideri ca merita sa mai incerci, spune-i sa-ti dea un timp, sa vada ca "iti dai interesul pentru el" si chiar daca nu arati atat de bine precum prietena ta, tu il poti iubii pe el, iar prietena ta nu!
Spune-i, chiar daca o sa-l deranjeze, ca prietena ta are un prieten si il iubeste si daca el ti-a propus acum o luna sa fiti impreuna, doar pentru a te putea compara cu ea sau doar s-o uite, nu are rost...Incearca sa ajungi la o discutie deschisa cu el, iar daca vezi ca nu merita si nu intelege lasa-l.inseamna ca asa este el IMPOSIBIL...in viata de multe ori poti face din ceva IMPOSIBIL, sa fie POSIBIL, dar daca el nu vrea si nu-si doreste lucrul asta esti dificil.

Spune-i ca tu te-ai schimba pentru el, daca si el ar face asta pentru tine, dar daca el nu vrea sa se schimbe si considera ca doar tu trebuie, inseamna ca nu simte nimic pentru tine...si ca el se considera " perfect " iar pe tine " o greseala "...
Iarta-ma ca vorbesc asa...si ca ti-am zis ca el ar putea sa te considera " o greseala " dar gandeste-te mai bine, ca singura greseala din ecuatia este el in viata ta...ca daca tu iti doresti ceva de la o relatie si nu primesti, nu poti fi fericita!

| alessyca a răspuns:

Eu zic sa nu te mai stresezi si sa-l lasi in pace... Daca nu te place nu-l poti forta sa o faca. Din cate ai zic tu, eu nu inteleg ce vrea sa-l divinizezi sa-l cauti non-stop...nu e bine.Nu-l mai cauta si daca el simte ceva pentru tine, o sa te caute.

| Angellina a răspuns:

Pentru ca eu chiar crezusem ca putem fi prieteni. dar banuiesc ca mai bine ma indepartez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apocalipsa e departe. Partea cu innebunitul e discutabilă. Știi câți băieți sunt pe lumea asta? Mii! Cel puțin unul chiar te merită! De ce îți mai bați capul cu ăla?!

| woogie a răspuns:

Eu sint de parere ca prietenia cu geo e mai importanta decat ceea ce crezi tu ca ar fi o relatie cu el.
lasa ca va aparea altul mai bun