| nevermind3322 a întrebat:

Nu stiti ceva exercitii pentru gambe? Am corpul normal, insa gambele imi sunt mult prea groase si mi se pare ca arata ingrozitor! Dau fundita celui mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Pentru modelarea gambei cel mai bun exercitiu este sa te ridici pe varful degetelor ( pe spit ) cu ambele picioare incet si sa te lasi inapoi pe talpi - asta sa faci in serii de cate 50 pentru inceput la o serie, apoi zilnic mai mult de exemplu 100 cate 10 serii.

| Colgary a răspuns:

Din câte am studiat ridicarea pe vârful degetelor nu e benefică, ea îngroaşă şi mai mult gambele deoarece se dezvoltă muşchiul. Întâi trebuie să ţi o dietă pentru a da jos grăsimea şi abia apoi dacă vrei muşchi să te ridici pe vârfuri. Totuşi există unele exerciţii uşoare care ajută la slabirea gambelor, că acestea prezentate aici http://www.eva.ro/......-3236.html
Dar părerea mea e că nu trebuie să te forţezi pentru că altfel creşte muşchiul, deci prin urmare şi gambele. Treaba e cu două tăişuri. Din păcate cred că dieta e singura soluţie.