| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa spun dar nu mai am chef de nimic..Practic m-am saturat de viata si am numai 15 ani! M-am saturat sa fiu inconjurat numai de oameni de nimic, de oameni prosti si inculti..de -smecheri- care nu stiu altceva decat sa faca -misto- de oamenii care isi vad de treaba lor fara niciun motiv! In plus am o clasa plina de specimene deastea..Deci nu mai pot..si cand te gandesti ca o sa imi mai petrec inca 3 ani de liceu cu ei! M-am saturat sa zambesc mereu si in inima sa plang! sad M-am saturat de tot si de toata lumea! Si m-am saturat sa fiu trist si depresiv mereu...Asta o stiu numai eu...fiindca in lume ma afisez mereu cu zambetul pe fata..ca si cum nu as avea nimic;(! Si acum voi o sa incepeti sa-mi spuneti sa ignor lumea si alte din astea sad Dar degeaba!

Răspuns Câştigător
| strengaritzza a răspuns:

Esti diferit fata de ceilalti. Stii prin ce? Prin educatia primita de la parintii tai. Asta trebuie sa te faca sa te simti bine. Trebuie sa fi constient, in ziua de azi lumea asta e plina numai de smecheri si inculti, care nu au altceva de facut decat sa faca misto de altii. Dar stai linistit, o sa vina o vreme cand viata va rade de ei, si va fi grav. La fiecare ii vine randul. ''Cine rade la urma, rade mai bine'' In concluzie nu te mai stresa. Ma bucur ca mai exista si baieti ca tine. Nu mai fi trist.

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu prea ai cum sa-i ignori cand iti calca pe suflet si pe creier clipa de clipa, ai dreptate. Poti insa sa-ti ocupi mintea cu altceva astfel incat toate astea sa nu mai aiba loc sa intre si sa treaca de creier sa ajunga in suflet. Daca nu ai avea prea mult timp liber nu ai avea timp nici sa-i bagi in seama, nici sa te afecteze, nici sa fii deprimat. Deci gaseste-ti o ocupatie care sa te ajute sa treci peste si sa te si dezvolte in acelasi timp, adica sa si poti progresa. Un curs pe un domeniu care te intereseaza, de stiinte sau de hobby, un "club" tot asa pe un domeniu de interes, un cerc de sah, de geografie, de astronomie, de astrologie, de orice-ti place tie, sau un sport, sa intri si intr-un mediu in care oamenii au niste interese mai speciale si cu care sa poti discuta si lucruri interesante si frumoase. In viata daca noi nu lasam sa ni se intample ceva nu ni se intampla, nemultumirea te-a invadat pentru ca tu i-ai permis sa o faca. Asa ca nu-i permite, ocupa-te cu ceva, nu sta sa te vaiti "mioritic" si sa-ti plangi de mila, ca nu se rezolva nimic asa. Deci ambitie si actiune!

| Cocochannel a răspuns:

Un lucru te intreb : de ce esti trist si depresiv? Inteleg ce te supara si ai dreptate, dar din pacate lumea nu o poti schimba.In schimb tu poti sa-ti faci "lumea ta" frumoasa, s-o populezi cu lucruri si valori care au insemnatate pentru tine.Sa stii ca oameni ca tine sunt destui, ii poti gasi si impartasi cu ei un mod de viata similar.Nu trebuie sa te deprime superficialitatea si prostia pe care o intalnesti in jur la tot pasul. Daca ma intrebi pe mine, pot sa-ti spun ca si eu simt si cred acelasi lucru ca si tine, doar ca trebuie sa discenem ce e bun si ce nu din tot ceea ce ne inconjoara.Nu dispera, ai rabdare ca nu esti singur!

| Cyulycao a răspuns:

Ai incercat sa mergi sa vorbesti cu psihologul din scoala sau cu oricare altul?
Cu siguranta o sa te ajute

| laryssa78 a răspuns:

Consider ca esti prea tanar inca sa te incarci cu aceste probleme sincer in toata viata asta te asigur ca o sa dai de tot felul de"specimene"asa cum le numesti tuhappy Nu esti singurul care nu mai suporta astfel de oameni dar trebuie totusi sa gandim pozitiv si sa incercam sa ne alegem prieteni adevarati...nu prea mai exista dar cu siguranta mai sunt oameni ok in tara asta crede-ma