| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu iar nu ma mai inteleg cu nimeni, iar toate lucrurile sunt cu susu-n jos.
nu am eu tarie sa fac fata si la atatea scandaluri facute de bunicumeo care toata ziua daca nu o injura pe bunicamea si se imbata si urla in toata casa ca nebunu, nervi de-ai lui maicamea ca n-avem bani si ca nu mai face fata la atatea datorii, si mai e si scoala asta nenorocita.numai saptamana asta era sa incasez niste 3 uri de toata frumusetea.
simt ca nu ma descurc.la inceput am crezut ca e acomodarea, ca sa imi amintesc din materie. a trecut ap o luna. ei bine matematica mi se pare taram nou parca nu imi e nimic cunoscut. cel putin geometria.nu inteleg nimic.si am avut note bune anii trecuti la acelasi profesor.ieri a si urlat la mine.si nu e bine deloc ce se intampla.lui mama sau lui mamaiemea nici nu le-am zis. ele au multa incredere in mine. dar eu nu mai am, ca nu ma descurccrying.
in plus mi se pare ca totul e ravasit dar in acelasi timp foarte asezat.adica stiu ca asa se intampla, asa va fi mereu dar gandul asta ma termina.aici ma refer la tata, ca se face iar ap o luna de cand nu a mai baut si stiu ca o sa reinceapa curamd.ar trebui sa fiu obisnuita cu asta, si cum mi-au zis si altii resemnata. dar nu pot, ca nu e drept.si mai sunt si alte lucruri.in fine o adunatura de ganduri.parca am obosit in acelasi ritm de neliniste si nesiguranta, frica mereu.
nu mai am pe nimeni care sa inteleaga, cand incerc sa zic ceva prietenei mele ``cea mai buna`` asculta asa intr-o doara 5 minute si schimba subiectul.in rest...fiecare cu problemele lui.
poate ca inainte nu realizam ce se petrece in jurul meu si de-aia nu ma afecta.acum poate am inceput sa simt.am momente in care incerc sa fac ceva si vad ca nu imi iese dintr-o data incep sa plang sa tremur sau cand ma cert cu cineva sau se intampla ceva care ma afecteaza.sunt.``sensibila``sa zic asa.nu stiu ce sa fac sa imi fie bine, sa nu ma las asa afectata de tot sa ma resemnez cu ideea ca unele lucruri asa sunt si nu pot fi schimbate... e asa de greu.
o parere., ceva?

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Toate aceste probleme ar afecta^pe oricine, e normal sa nu te poti concentra asupra scolii, dar lasa-i pe cei mari sa-si rezolve problemele pentru ca tu oricum nu ai nici o putere de comvingere asupra lor orice ai face.Bine ar fi sa te tii de scoala sa ajungi cineva in viata sa-ti poti ajuta bunica si mama

| Ady93 a răspuns:

Mai eu zic ca iti trebuie un prieten adevarat care sa te inteleaga si sa te sustina, sa fii singura ar fi cel mai greu de suportat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roagate ca Dumnezeu sa aduca pace in familia ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Offf... imi pare rau pentru tine dar ar trebui sa te gandesti ca, cu timpul o sa se schimbe ceva poate nu mult dar ceva ceva tot o sa se schimbe.In legatura cu prietena ta...cauta pe cineva care sa te accepte si sa te asculte. Apropo ce varsta ai?

| iulius a răspuns:

Buna imi pare rau ca treci prin asa ceva stiu si eu cum este inca nu cred ca ar trebui sa mai pui chiar totul la suflet. e foarte greu stiu dar nu e imposibil...ar trebui sa incerci sa iti gasesti ceva de facut care sa te faca sa uiti macar pentru cateva clipe de toate probeleme...prietena care zici ca schimba subiectul dupa 5 minute nu e prietena ta. cauta pe cineva care sa stie sa te asculte si sa iti ofere un sfat chiar daca nu este unul care sa il folosesti gestul conteaza, incearca incet incet sa te gandesti mai mult la tine. sa zambesti, sa razi, sa te bucuri de viata in orice moment. pentru ca daca te consumi din orice tot tu ai de suferit, si nu cred ca iti doresti asta, interactioneaza cu mai multe persoane si ai sa vezi ca pana la urma viata nu e chiar atat de urata, nu e roz, dar e frumoasa si merita traita. daca te mai pot ajuta cu ceva oricand. ciao ai grija de tine si fii fericita