| AsiSoyYo a întrebat:

O prietena de-a mea are o mica problema.
Are 11 ani si abia acum i-a aparut problema cu litera "r".
De 3 luni in coace nu il pronunta bine. pentru il pronunta pentlu, andra il pronunta andla. exac ca un bebelus.
Faza e ca noi nu suntem obisnuiti cu ea asa. La inceput se intelege din cuvantul pentru un pentreu ( se adauga inca o vocala dupa r)
Noua ne este greu sa o vedem pe ea raraita si noi sa vb normal. Va dati seama ca zici ca nu esti ca ceilalti ca ai o bola etc.
Credeti ca se poate trata cumva? Cum? Noi o punem la scoala, cand ne intalnim cu ea sa spuna cuvinte cu "r" dar tot asa il pronunta. D curand il pronunta cu un si pe limba si un g in gat.
Eu am avut dar cand eram mica si mi s-a vindecat in 2-3 ani pentru ca faceam exercitii in continu big grin.
Va rog spuneti-mi cum se poate trata si in cat timp! Mss anticipat.

Răspuns Câştigător
| moniii_1083 a răspuns:

Du-o la logoped!
Se trateazawinking