| saba7 a întrebat:

Oamenii se nasc si raman liberi si egali in drepturi?

Răspuns Câştigător
| AdY a răspuns:

Esti liber sa faci ce vrei pin in momentul in care nu incalci libertatea celui de linga tine. Legile sunt facute pentru a taia din libertate, pentru a tine oamenii in pace si liniste. Daca toti ar fi liberi 100% ai putea sa mergi pe drum si sa arunci cu pietre in orce geam, sau sa tai orce copac.,, etc

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Oricine are o libertate limitata deoarece nu poata sa faca ceva care e anormal ca crima de exemplu. Odata comisa acea infractiune la puscarie cu el dar se stie ca oricine are anumite drepturi si egale dar sa nu depaseasca limita.

| yellowalien a răspuns:

Teoretic da.
Oricum, ai libertatea de a face ce vrei atata timp cat nu aduci niciun prejudiciu celor din jurul tau. Libertatea are si ea limitele ei.

| Danyel a răspuns:

Normal

| WayToManySuckers a răspuns:

Raman liberi - da ( libertatea are un pret )
Egali in drepturi - nu ( serios acum, traiesti in Romania, nu? stii si tu deja ca exista atatia oameni marginalizati de institutii de stat si de semeni sai )