| Anonima9 a întrebat:

Offf.maine am teza la matematicacrying sunt a 7-a.va rog imi dati si mie modele de teze va rog?cryingsi inca o intrebare:la care operatii se aduce la acelasi numitor?:adunare, scadere, inmultire, impartire?

8 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Numitorul se aduce numai al adunare si scadere. Garantez. Daca esti a 7a iti va da sigur cu arie si cu o linie importanta in triunghi. Sigur vor fi :fracti, numere rationale si radicallbroken heart. Iti va da sa desenezi, ecuati, ex lungi ...ma rogwinking. Depinde de prof...

| alyntoxic50 a răspuns:

Inmultire, uitate si tu prin carte.

| BlackPrincessBitch a răspuns:

Oke...
si eu sunt a 7 a
pfff la adunare si scadere se aduce la acelasi numitor, dar fi atenta ca la inmultzire si impartire nu
aici se inmultzesc/impart numitorul cu numitorul, numaratorul cu numitorul

okeee
amu` cu modele de teza nu prea te pot ajuta... dar daca ai carte speciala...aia paralelea 45 sunt la pag 123 modele de teze/teste fale
si daca ati facut ex in clasa mai fale odata numa tu singura si inca o data pana le sti
eu fac medi si asa mi-a spus profahappy

si mai gasesti pe acolo prin cartebig grinbig grin

scuze daca am greselibig grin:*

Funda?

P. s eu dau miercuri la matebig grinbig grin

pa, pa

| BlackPrincessBitch a răspuns:

Scz era numaratorul cu numaratorulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in a 7a si eu am teza pe 15big grin

la inmultire inmulesti numaratorii cu numitorii, la impartire ii imparti, la adunare si scadere sa spunem ca avem 2 si 3 ca numitori numitorul comun este 6 deoarece 2 se scrie ca 2 * 1 si 3 ca 3*1 1 se repeta asa ca ii inmultim pe 2 si 3. sper ca ai inteles, recapituleaza si tu din ce ai facut pana acum, la geometrie sigur o sa va dea si definitii care sunt usoare.

pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La adunare si scadere se aduce la acelasi numitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti desteapta rau