| hazza4ever a întrebat:

Partea orala la romana din cadrul examenului de bacalaureat poate fi echivalata, la fel ca si cea de competente digitale?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Nu, la bac pot fi echivalate doar proba de competente digitale si cea de competente lingvistice de utilizare a unei limbi straine.
Proba orala de romana va fi obligatriu sustinuta (altfel, nu vei putea promova bac-ul). Nu intra in medie, se noteaza cu calificative ("mediu'', ''avansat'', '' experimentat"( si e foarte-foarte simpla.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate echivala "proba A: proba orala = Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna"!

Se pot echivala doar :
* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu
* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale.

Toate cele bune!