| HeloKity a întrebat:

Particip la o dezbatere iar eu sunt in echipa 'pro' pentru avort. Am nevoie de cateva argumente big grin de exemplu,in urma unui viol,de ce as fii nevoita sa pastrez copilul, in cazul in care avortul este interzis?

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Un motiv pe care l-ai putea invoca, ar fi acela că, in urma unui viol femeia poate suferi un șoc pe fond nervos, si din punct de vedere psihologic nu este aptă pentru a putea avea grija de un copil.
La fel de bine, ai putea aduce ca argument, trecutul, cand pe vremea comunismului interzicerea avortului a provocat un adevarat dezastru in viata multor femei; unele apelau la metode băbesti pentru a avorta, cauză ce a dus la moartea multora dintre ele, iar altele umpleau orfelinatele cu ceea ce rezulta in urma unor alegeri gresite, a unui moment de slabiciune, sau de lipsa de informare si protectie.
Pentru a da viata unui copil, este nevoie de maximă maturitate, si responsabilitate, dar si de un cadru prielnic, de o societate bine dezvoltata din toate punctele de vedere, social si economic. Asta nu inseamna ca parintii trebuie sa aiba Mercedes la scara, sau vile la Palma de Mallorca, dar nici sa fie nevoiti sa munceasca 12-14 ore pe zi, ca sa-i asigure unui copil doar o paine si o zeama de fasole, si sa nu il poata inscrie la scoala.
A da nastere unui copil nu este o loterie, nu se mizeaza pe noroc, este un act voit si responsabil, nu impus, si nu constrans!
O societate care interzice avortul, trebuie mai intai sa asigure mediul in care se dezvolta un individ, din toate punctele de vedere, daca tot vrea crestere demografica, altfel, se va ajunge tot la ceea ce a fost candva, si ca atare, nici nu se pune problema de evolutie, ci din contra.

| AndrrreaDeea a răspuns:

Ar trebuii sa pastrezi copilul:
-pentru ca omori o fiinta nevinovata
-risti sa nu mai poti avea copii
-e un mare pacat