| MirunaSunrise a întrebat:

Patrunjelul e bun pentru pistrui? cum se aplica?
cel mai rapid si complet raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| soultaker a răspuns:

Tratament naturist cu PATRUNJEL :
a) masca cu frunze de patrunjel pisate intr-o piulita;

b) infuzie din trei lingurite de frunze uscate sau o legatura de frunze proaspete taiate marunt peste care se toarna o cana (250 ml) cu apa clocotita; se lasa acoperita 20-30 de minute; se strecoara; se spala fata cu apa de ploaie si sapun si apoi se aplica solutia obtinuta prin infuzie;

c) suc de frunze aplicat pe fata; se lasa de seara pana dimineata, apoi se spala fata cu apa de ploaie calda sau apa distilata calduta;

d) decoct din o mana de frunze la o jumatate litru de apa; se fierb 15 minute; se lasa sa se raceasca; se strecoara; se spala fata dimineata si seara timp de sapte zile; toate cazurile mentionate au actiune buna pentru com­baterea pistruilor sau a petelor de pe fata aparute in timpul graviditatii;

e) decoct din 20 g de radacina si frunze tocate marunt la o jumatate de litru de apa; se fierb 20 de minute; se acopera pentru 30-40 de minute; se strecoara; se fac spalaturi pe fata sau se fac tamponari cu vata pentru combaterea petelor rosii.

fundita?

1 răspuns:
| DayByDay a răspuns:

REMEDIU NATURIST. Unul dintre cele mai bune remedii pentru estomparea pistruilor este sucul de pătrunjel proaspăt. Cu acest suc se ung zonele pigmentate. De asemenea, sucul de pătrunjel redă tonusul pielii şi previne îmbătrânirea prematură.

http://www.jurnalul.ro/......508879.htm