| GuessWho a întrebat:

Pensia alimentara se plateste pana la 18 ani sau pana cand copilul in cauza termina studiile?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Legea funcționează în interesul superior al copilului, iar pensia alimentară se achită lunar până la vârsta de 26 de ani dacă își continuă studiile la zi! Dacă părintele care este obligat să achite această plată nu o face timp de trei luni consecutiv trebuie acționat în instanță pentru abandon de familie.
În caz contrar, până la majorat.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Primeste pana cand termina studiile[liceu, facultate, etc]

| Maioru a răspuns:

Daca copilul implineste 18 ani si merge mai departe la facultate acesta primeste pensie alimentara pana cand isi termina studiile, daca nu merge la facultate primeste pana cand termina liceul

| diannna38 a răspuns:

Daca merge la facultate se plateste pana la 25 de ani