| anonim_4396 a întrebat:

Pff, ma simt blocata. Treaba sta asa: Sunt fata si am aproape 17 ani. Am 3 foarte bune prietene, cele mai bune prietene gen, ne stim din 5-8, suntem in acelasi liceu si cu doua din ele sunt chiar in clasa. Ne cunostem foarte bine dupa atata timp, am crescut impreuna, am facut pentru prima oara prostii impreuna, am putea rade din orice impreuna. Pentru ca le-am avut pe ele nu m-am mai apropiat de alte persoane in ultimii ani, gen sa fim prieteni foarte buni si am iesit doar cu ele. Am si o sora cu care ma inteleg super bine, pacat ca ea de acum e destul de mare si timpul nu ii permite sa ne vedem/iesim mai des sad. Pe langa asta, sunt amica cu majoritatea colegilor mei, dar sincer inainte sa se termine scoala am fost foarte fericita ca am scapat de ei pentru ca ma saturasem de ei, uneori chiar sunt aiurea. Deci nu pot spune ca sunt mai apropiata cu vreo colega/ vreun coleg. Nici nu ies cu ei in timpul liber, doar atunci cand chiulim mai iesim la o cafea. De prin scoala am cateva cunostinte sau fosti colegi, dar cu ei doar ma salut din cand in cand si mai vorbim rar. Sunt ciudata ca nu am o mie de prieteni? Ma uitam pe facebook si vedeam ca majoritatea au nu stiu cati prieteni apropiati, nu mai zic de cunostinte. Eu ma simt bine asa, dar as vrea sa cunosc lume noua. Nici nu sunt genul sa ma bag in seama sau sa ma poti cunoaste repede, eu sunt pe treaba mea. Majoritatea persoanelor din jurul meu isi creeaza pareri diferite despre mine, poate e si din cauza zodiei mele, gemeni. Unii ma cred prea serioasa sau timida, altii spun ca parca sunt beata mereu sau de pe alta planeta, unii ma cred amuzanta si de treaba. As vrea sa cunosc lume noua si sa am in gasca mea si baieti, ca in orice gasca. Pe langa asta, nu am mai avut un iubit de vreo 6 luni si m-am gandit mai bine si e ciudat. Pentru ca eu arat ok, sunt simpatica, inalta, slabuta, roscata si daca ma cunosti mai bine, pot fi chiar de treaba si amuzanta. Iar apoi am analizat situatia mea si am realizat ca sunt blocata. De ce?

Stau intr-un cartier aiurea plin de cocalari cu care nu as vrea sa am vreo treaba, vecinii mei sunt ciudati si mai mari decat mine, am doar 9 colegi baieti in clasa si oricum deja am fost cu unul si a fost ciudat nu as mai vrea sa fiu in acea situatie, in scoala lumea e plina de fite si nu sunt decat vreo 2 tipi mai simpatici care nu imi plac, pe facebook nu se baga in seama decat cocalari sau ciudati cu mine si mama nu ma lasa sa ies noaptea in club decat foarte foarte rar. Cand spun club nu va imaginati Bamboo sau alte porcarii, ma refer la cele in care sunt concerte hip-hop, muzica reggae, dubstep. Acolo majoritatea lumii e ok si sunt multi de varsta mea sau chiar mai mici.

Deci da, e super viata mea! Dau funda...

4 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Eu cred ca in loc sa te plangi ca nu ai o suta de prieteni, ar trebui sa apreciezi faptul ca ai 3 prietene adevarate, in care ai incredere.
Cat despre iubiti, nu dispera. Vei putea cunoaste multe persoane, trebuie sa ai rabdare, ca niciodata nu stii ''de unde sare iepurele''.

Si eu am aproape 17 ani, si m-am mutat din Romania de vreo 6 luni..nu prea am prieteni, adica ma inteleg cu colegii de clasa, vorbesc cu ei pe facebook (cu unii), dar nu pot spune ca am vreun ''prieten''.
Fii multumita cu persoanele pe care le ai in jurul tau happy.
O zi buna!

| al3xander a răspuns:

Ti se pare ca e o problema daca ai putini prieteni? eu zic ca mai bine putini si buni decat sa ai 100 si care sa te tradeze sau sa-ti fie prieteni doar cand au nevoie de tine. nu mi se pare deloc ca esti ciudata. esti linistita si nu masori cantitatea ci calitatea ceea ce este bine. daca la cocalari li se pare ca esti "ciudata" asta e, nu poti multumi pe toata lumea, intotdeauna vor exista crtici.

| Sandra2571 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, nu esti ciudata deloc si e bine sa ai 3 prieteni adevarati langa tine, decat multi falsi... Oricum poate ca esti o fire mai inchisa in tine. Ai putea sa te bagi mai mult in seama, sa iesi in evidenta, ceva de genu.(intelegi tu laughing ) ca sa te observe lumea. Bafta!

P.S. Scuze ca nu ti-am dat prea multe sfaturi dar nu ma pricep atat de bine. Oricum sper sa iti mearga mai bine! :*

| Mariixx a răspuns:

laughing faptul ca ai 3 prieten semnifica ca esti o persoana ce stie sa isi aleaga prieteni seriosi si de durata, de ce sa ai 1000 de prieteni din care 999 sunt falsi? mai bine 3, da' buni.am 16 ani si nici pe mine nu ma lasa mama in club, liceul meu e plin de fite, ma inteleg bine cu colegii deoarece sunt o fire prietenoasa. ceea ce ar trebui si tu sa fii.chiar daca ai 3 prietene bune, nu inseamna ca nu poti avea si o relatie de prietenie cu colegii.Doamne,aveam povesti asemanatoare, deci zici ca esti sora mea.laughing in cazul asta nu prea pot sa-ti dau un sfat deoarece sunt in aceeasi dilema.