| anonim_4396 a întrebat:

Plzz TPU ma ajutati la fizica! plzz, plzzz va rog funda +vot! 1.Cu fiecare marime a fortei de alungire cu 0, 1N, un arc se alungeste cu un milimetru.Care este constanta lui de elasticitate exprimata in N/cm? 2.Alungirea maxima pe scala de 2, 5N a unui diamometru este 10cm.Calculeaza forta care corespunde unei alungiri de 1cm. 3. Care este forta necesara ridicarii unui corp cu masa de 6g? Ai putea masura aceasta valoare utilizand dinamometrul scolar? plzzz va rog funda +vot!

2 răspunsuri:
| noName31020 a răspuns:

Mai va avertizez daca dati pe Google ''Regulamentul TPU'' acolo va spune sa nu puneti intrebari cum ar fi:Temele si alte chestii~!~

| Belciu a răspuns:

F=ca(l-l'); l-l'=1 mm=0, 1 cm; F= 0, 1 N. Inlocuiesti in prima formula si afli ca=F/l-l'; ca=0, 1/0, 1 =1.
F=2,5 N; l-l'=10 cm; F=kx(l-l'); ca=F/(l-l'); F'=ca x1 cm=ca 0, 01 m. Inlocuiesti pe ca in aflat din relatia de mai sus si ai terminat. Atentie ca la afisare se transforma litera ca in "ca".
F=G=mg=0, 06x 10=0, 6 N. Am folosit x pentru ori(inmultire).