| kissbaby a întrebat:

Poate o fi intrebare amuzanta... dar cum se joaca macaua?

Răspuns Câştigător
| MariusDk23 a răspuns:

1.MODUL DE JOC:
Se impart cate 5 carti pentru fiecare persoana care joaca.
Si la carti sunt cele 4 forme [romb, inima neagra, inima rosie, trefla]
Aici nu conteaza numarul doar forma ex:sa zicem ca este in romb poti da orice numar cu conditia sa fie de romb (5 romb peste 8 romb)

CARTILE:
2 - il dai ca pers care joci sa ia 2 carti
3 - il dai ca pers cu care joci sa ia 3 carti
4 - daca il dai persoana dupa tine respectuiva nu o sa dea tura aceasta ci tura viitoare
5 - este simplu
6- este simplu
7 - este simplu
8 - este simplu
9 - este simplu
10 - este simplu
Juvetele[J] - este simplu
Dama[Q] - este simpla
Popa [K] - este simplu
Asul[A] - cu acesta poti schimba dintr-o forma in alta [ex: din romb in trefla] ---- asul il poti da peste orice
IMPORTANT : pentru cartile de 2, 3, 4 cand le dai sa se ia carti poti sa le dai fiie 1 depinde de cate carti ai in mana sa se portriveasca cu forma respectiva [ ex: ai in mana 2 de 4 unul de inima neagra unul de trefla si forma esti in trefla daca vrei ii dai pe aman2 DAR cucel de trefla jos]
JOCKERI IN ACEST JOC SUNT SCOSI DIN PACHET

FINALUL:
cine ramana fara carti primul adica si le termina esti primul castigator [in functie de cate pers joaca]
IAR cine ramane ultimul esti pierzator

Cam atat despre MACAO'.
Spor la joc! happy

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Macaua?laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Http://www.playok.com/ro/switch/ dar trebuie sa te loghezi
si de aici inveti :D
sau
Se poate raspunde la culoare sau cu carte de aceeasi valoare (ex. 7 peste 7) Asul schimba culoarea de joc in ce vrea cel care il pune pe masa putand fi dat ca raspuns la orice carte exceptand situatiile de penalitate (cartile de 2 si 3) la care se poate raspunde doar cu carti de penaitate dar respectand regula de baza(Se poate raspunde la culoare sau cu carte de aceeasi valoare-aka nu se poate raspunde cu 3 peste 2 decat daca sunt de aceeasi culoare)). cartea 4 obliga la stat un joc, Se poate raspunde la ea doar cu alta carte de patru sau cu pas.
Regula Pachetelelor: Se pot da jos doua pana la 4 carti:) daca au aceeasi vaoare adica se pot pune peste un 5 de trefla alte 3 carti (8 trefla cupa pica) cu conditia ca prima carte din pachetel sa "raspunda la culoare.

| kissbaby explică:

Da, macaua...vre`o problema?