| Bixuuuuuu a întrebat:

Prezentati-mi in scurt, in 10 -15 randuri, povestea dintre "Romeo si Julieta".

Răspuns Câştigător
| rianarebeka a răspuns:

Si Julieta

Tema acestei tragedii este iubirea, ce este surprinsa in mai multe ipostaze. La inceput se poate observa o iubire platonica a lui Romeo fata de Rosalinda, o tanara ce devenise o obsesie pentru acesta.

Cand tanarul o intalneste pe Julieta cunoaste dragostea adevarata si isi da seama ca iubirea pentru Rosalinda este nevrednica. O alta ipostaza a iubirii este sugerata de Mercutio pentru care iubirea inseamna doar atractie fizica, o pasiune erotica.

Tatal Julietei vede iubirea ca pe o afacere, caci doreste ca fiica lui sa se marite cu Paris, chiar daca Julieta nu era de acord. Tatal acesteia considera ca acesta e potrivit pentru fiica sa deoarece facea parte dintr-o clasa sociala inalta.

Pentru dezvoltarea temei sunt folosite numeroase contraste: lumina-intuneric, viata-moarte, tineri-batrani, esenta-aparenta. Aceste contraste sunt realizate prin antonime.

Pe parcursul intamplarilor, Romeo si Julieta se maturizeaza datorita dragostei, iubirea dintre cei doi devine sacra...

1 răspuns:
| Gesara a răspuns:

Dupa ce ca cere tema nici macar nu te roaga sau ceva... nu el/ea ordona.
Asa ca, fraierilor, hai!
Cititi cartea!
Ganditi un rezumat!
Scrieti-l pe o foaie!
Aveti grija la greseli gramaticale!
Si prezentati raportul ca noi aici nu ne jucam.