| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a întrebat:

Puteti sa imi explicati si mie diateza pasiva la lb. engleza? [-O

2 răspunsuri:
| Pupily92 a răspuns:

Această diateză arată că acţiunea, efectuată de un autor neprecizat sau de un complement de agent, este suferită de subiectul gramatical. Pot fi puse la diateza pasivă verbele active tranzitive fără pronume reflexiv, complementul direct de la diateza activă devenind subiect, iar subiectul – complement de agent: Eu am cumpărat cartea. → Cartea a fost cumpărată de mine. Excepţii sunt unele verbe ca a binevoi, a comporta, a durea etc.

| Pupily92 a răspuns:

Scuza-ma. asta e lb romana. aici e engleza http://www.academia-de-engleza.ro/......asiva.html