| χεςρυψχ a întrebat:

Razvan, Alex si Ciprian se duc la un hotel, camera costa 30 euro, fiecare plateste cate 10 euro la receptie (in total 30 euro) si merg in camera.
Femeia de la receptie vazundu-i asa de sarmani hotaraste sa le inapoieze 5 euro pe care ii da cameristului pentru ai inapoia celor trei.
Pe drum cameristul realizeaza ca nu are cum sa inparta 5 euro la trei asa ca ia el 2 euro si le da fieraruia cate 1 euro inapoi.
Deci in total cei trei au platit 9 euro fiecare...deci 9x3=27 plus 2 euro care ia luat cameristul face 29 euro... 1 euro unde a disparut?

Pute-ti rezolva acceasta priblema? De ce nu iese 30 de euro?

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu a disparut nici un €.
Altfel trebuie calculat.
Initial camera a costat 30 de €, dar dupa ce femeia a redus cu 5 €, camera costa 25 de €.
Socotim asa:
3 € sunt la baieti + 2 € la camerist + 25 € pretul camerei = 30 €.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu o sa iasa ei au platit 25

| IngerCazator a răspuns:

Buna! Eu o pot rezolva.
Deci vine asa. Ei platesc 30 euro. Femeia de la receptie ii da cameristului 5 euro ca sa le inapoieza dar cameristul le-a dat decat 3 euro, iar 2 euro ii ia el. Deci ei au platit in total 30-2=28 euro.
Si plus cei 2 euro de la camerist face 30 euro [28+2=30]
Acum ai inteles? Funda?

| χεςρυψχ explică:

Pai nu ar trebui sa iasa daca ei au platit cate 10 euro fiecare si a primit fiecare inapoi cate 1 euro deci ei au platit 9 euro fiecare deci 9x3=27 plus 2 euro de la camerist 29 dc nu iese 30 euro asta nu inteleg?