| anonim_4396 a întrebat:

Regret ca am dat la profesionala cu media de 6 si nu m-am dus la liceu pe un profil care sa fie pe placul meu.Am posibilatea de a ma transfera de la profesionala la liceu?
Pot sa ma transfer in timpul asta sau trebuie sa astept pana la sfarsit de an?
Daca exista un contract profesional de practica pe 3 ani nu am voie sa ma transfer?
Sunt constient ca o sa trebuiasca sa dau o diferenta dar nu sunt sigur daca pot face transferul posibil.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai aceasta sansa de transfer fiindca nu te poti transfera de la o forma de invatamant la alta.

Tranferurile se pot realiza numai intre acelasi tip de invatatmant, liceu la liceu, profesional cu alta profesionala samd.

Dar dupa terminarea profesionalei te poti inscrie la liceu, curs seral, fiindca ai pierdut eligibilitatea sa mai poti face liceul la zi.

| siriusblack98 a răspuns:

Merge, da, cat timp ai sub 18 ani te poti transfera la liceu la zi. Vrei sa iti zic o chestie? Mie chiar imi pare foarte rau ca nu m-am dus la profesionala in loc de liceu normal. Asa faceam 3 ani de profesionala, aveam o meserie asigurata ( mi-ar fi placut mult de tot ceva pe mecanica sa stiu sa repar masini si motoare sau electrician auto ) iar apoi terminam frumos liceul la F.R ori seral si cu niste meditatii luam si bacul ulterior. Asa m-am dus la mate-info, dupa m-am dus la o facultate care nu m-a ajutat cu absolut nimic pentru ca suntem in Romanica si acum lucrez intr-un cu totul alt domeniu. Te sfatuiesc sa iti asiguri viitorul deoarece invatamantul conventional nu o sa faca nimic pentru tine, nu e gandit in favoarea individului de rand.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sfatul meu este sa termini profesionala si apoi sa dai la seral la liceul unde vrei tu sa participi. Insa daca tu crezi sigur ca profesionala asta nu te va ajuta prea mult in viitor, ai putea incerca sa vezi daca merge un transfer sau daca doar iti retragi dosarul si astepti pana sa dai la seral.