| phoenixx a întrebat:

REPEDE! AM NEVOIE REPEDE DE AJUTOR! Ne-a dat la biologie de scris singuri sezoanele :prevernal,vernal,estival, serotinal si autumnal.Nu este asa ceva pe internet(adica nu am gasit ) va rooog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Anca_4010 a răspuns:

Esti in clasa a8-a nu? asta e :
biocenoza si variatia ei : Sezonul prevernal (1.III - 1. V) este caracterizat printr-o biomasă
redusă, dar printr-un ritm ascendent de reîncepere a activităţilor şi a
intensităţii metabolismului organismelor.
Sezonul vernal (1.V - 15.VI) prezintă biomasă crescută şi metabolism
ridicat pentru speciile vegetale şi animale.
Sezonul estival (15.VI - 15.VIII) corespunde perioadei maxime de
reproducere şi numărul maxim de lanţuri trofice, ceea ce face ca fluxul
energetic să atingă culmea intensităţii sale.
Sezonul serotinal (15.VIII - 15. IX) se caracterizează prin apariţia
primelor semne de declin prin încetinirea vitezei de creştere a biomasei şi a
fluxului energetic, precum şi prin declanşarea fenomenului de migraţie care
simplifică structura funcţională.
Sper ca te-am ajutat e cel mai bun raspuns!

1 răspuns:
| Anca_4010 a răspuns:

Spune in ce clasa esti! hmm