| Sharlyzz a întrebat:

Rosu si Negru [ Stendhal] sau La rascruce de vanturi [ Emily Bronte]?
As dori sa citesc una dintre cele aceste 2 carti, dar chiar nu stiu pe care.Tocmai am implinit 14 ani, care credeti ca mi s-ar potrivi mai bine?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Mie mi se pare mai potrivita „La rascruce de vanturi" pentru varsta ta, deoarece Rosu si negru mi se pare mai dificila totusi.
Mai ai destul timp sa citesti Stendhal.
Spor la citit!

3 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Buna. Eu sunt clasa a 9a si profa de romana organizeaza mereu targuri de carte. Acestea constau in faptul ca noi trebuie sa facem grupe si sa citim una din cartile care ni le da profa, dupa sa le prezentam in clasa si sa-i convingem pe ceilalti sa le citeasca.
Ea mereu ne da carti care sunt in top 100 care trebuie sa fie citite.
Si acestea doua chiar se aflau in top, deoarece ni le-a dat si noua sa le citim. Eu am picat la alta grupa, insa prezentarea facuta la cartea " La rascruce de vanturi" chiar m-a impresionat. Oricum o sa citesc ambele carti in vara pentru ca mi-a placut prezentarea. Dar eu o sa incep cu a 2a. Spor la citit. :*

| corolav a răspuns:

Poate cam devreme pentru ele dar amîndouă sînt niște capodopere ale literaturii universale.
Fac parte din ceea ce, cu circa 30 de ani în urmă, erau incluse în seria „Romanul de dragoste".
Eu zic că le poți citi.

| carlossinos20 a răspuns:

``La rascruce de vanturi``winking