| 116111 TelefonulCopilului a întrebat:

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Tu ai incercat-o?

109 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ofera... ofera. Android e facut de Google. Google spioneaza in ultimul hal => tot consilierul fizic e bun...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e

| immaBeast a răspuns:

Nu stiu cine ar suna sa-si spuna problemele / traumele unei persoane necunoscute...
Mie mi se pare cam ciudat sa faci asta.

| OldSoul a răspuns:

Este o idee foarte buna.
Multi cauta psihologi online, aici pe TPU, foarte multi isi spun traumele problemele tot aici, unor necunoscuti, care poate nu pot sa ofere cea mai buna consiliere, iar in unele cazuri mai fac si misto de aceea persoana.
Folosind aceea aplicatie beneficiezi totusi de parerea unui specialist, ba mai mult, nu vine altul sa faca misto de tine cum se mai intampla pe aici in unele intrebari.

Cat despre "Android e facut de Google" trebuie sa fii paranoic astfel incat sa crezi ca pe cei de la Google vor sa stie ce probleme ai tu, si ca o sa abuzeze de asta. Bine, poate o sa-ti faca o reclama, dar nimic mai mult.

Am adaugat acest raspuns mai mult pentru cei ce privesc asta cu scepticism, precum cei de mai sus.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur le pasa celor de la google ce probleme au copii de pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu dar unii (cum sunt cei care-si lasa conectate la liceu conturile de GMail) urla la urma in colo si-n coace ca vai le-a vazut nu stiu cine mizeriile. Eu unul n-am nevoie de consilier dar ziceam ca in caz de ceva sa nu pice de vina site-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca cineva suna doar ca sa faca farse sau sa spuna o poveste trista care e falsa?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Până la urmă este bine și așa decât deloc. Un copil trebuie să aibă un sprijin. Și vai de părinții ai căror copii nu găsesc sprijin la ei!
Fiecare școală ar trebui sa existe psihologi care să ofere consiliere gratuită din partea școlii.
Dar e buna și aplicația dacă aceasta păstrează anonimatul copilului față de alte persoane cunoscute.
In rest, acolo unde există violență domestică este bine să se cunoască și locația și absolut totul.

| Freya1 a răspuns:

Insfarsit un anunt interesant ce poate sa ajute mai mult copii cu probleme de aici...

| RainmakerX a răspuns:

As incerca din curiozitate... Chiar as vrea sa vad cum se desfasoara o conversatie de genul. Felicitari celor care au initiativa!

| Ionut58282856 a răspuns:

Nu ma puteti ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că această aplicație este o idee bună pentru copiii care au nevoie de consiliere și nu le place să meargă la psiholog. Nu am încercat-o pentru că nu am avut nevoie de consiliere.

| Ltyiiol a răspuns:

Interesant!

| PavelVladescu a răspuns:

Este o aplicație foarte bine gândită!

| Kerre a răspuns:

Nu cred ca aceasta metoda este mai eficienta decat sa-ti spui problemele fata in fata.

| MrAnonim456 a răspuns:

Hmmm nu

| AndreeaDeea200527 a răspuns:

Nu am încercat-o, dar mi se pare o idee bună.

| smihai23 a răspuns:

Încă nu.

| utilizatornou18 a răspuns:

Interesant incercarea moarte n-are.

| ciomplea2009 a răspuns:

Zero doi unu sase telefonul copilului dati-mi nr vostru de tel va rog vr sa vb cv cu dumniavoastra

| Jannah a răspuns:

V-am sunat si nu mi-a raspuns nimeni

| Denisapop123 a răspuns:

Da

| DragonSilver a răspuns:

In loc sa te ajute, te incurca, afla despre ceea ce tu ai facut si ia masuri. simplu.

| Draganescu_Anastasia_1998 a răspuns:

Ok o voi incerca

| Costelchiriac a răspuns:

Nu

| CentyLox a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))) tot Apple ramane cu controlul cand vine vorba de OS-ul mobil

| SUpremeboy a răspuns:

Nu dar acum o instalez

| Bib377 a răspuns:

Despre ce este vorba în ea?

| ElenaMariaSingurelu a răspuns (pentru immaBeast):

Eu una prefer sa ma destăinui unui străin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, inca nu.