| 116111 TelefonulCopilului a întrebat:

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Tu ai incercat-o?

109 răspunsuri:
| Madalina1837 a răspuns:

Nu

| wonegotem a răspuns:

Nu

| Mieeez666 a răspuns:

Ma indoiesc c-o sa vada cineva asta, da'...
https://i.imgur.com/JjaTflv.png
Let's Encrypt is a thing. Pana si TPU foloseste. laughing

| danaieladaniela a răspuns:

Nu

| T0T a răspuns (pentru immaBeast):

Psihologul nu e tot o persoană necunoscută? Și uite, vin oamenii la ei ca la pâinea caldă. Crede-mă că sunt copii care nu au pe nimeni, decât persoane abuzive în jur și nimeni nu îi susține. Acești oameni pot fi luminița de la capătul tunelului pentru ei. E un lucru foarte bun, printre puținele care se întâmplă prin România.

| 666iulia a răspuns:

Super

| Pikmin a răspuns:

big grin

| lembraumatei a răspuns:

Daa este destul de buna

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Te ajută să treci peste traumă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologul te ajută să treci peste situații din viață, la psihiatru te duci dacă ai boli mintale ca să îți dea tratament. Sunt două specializări total diferite.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum te ajuta?! Explica putin te rog, ok, spun ce si cum, si?
Ca ajuta ca stai de vb cu cineva, ca spui cuiva, asta este f okey, dar in rest peste trauma trebuie sa treci tu, sa zici aia e, a fost, gata, merg mai departe, asa se face. Nu sa dai bani grei ca sa...dai din gura.
Bine, e bine si asa daca nu ai cu cine vorbi, e adevarat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai treci mult mai usor daca chimia creierului e buna, deci daca nu treci, inseamna ca ai o depresie fie usoara, si odata tratata, treci mult mai repede, iti vezi de viata, ce a fost a fost, oricum nu se mai poate schimba. Si daca dai din gura sapte la leu, tot nu rezolvi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Psihoterapia este bună pentru eliminarea tulburării de stres post traumatic (PTSD) și, totodată, pentru eliminarea gândurilor, convingerilor, emoțiilor care apar după respectivul eveniment.
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/pe-scurt-despre-psihoterapie

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am intrebat cum crezi ca ajuta! O parere proprie, nu sa citesc acolo ce tot citesc de 20 ani si tot nu zice cum ajuta.
Adevarat ca discutia ajuta sa constientizezi problema, dar asta nu vad mare lucru sa o constientizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihologii, mai ales cei din DGASPC, nu sunt buni de nimic. Eu când am fost copil, când am avut probleme și fugeam de acasă, psihologul la care am fost trimis i-a spus mamei că sufăr de retard mintal și recomanda înscrierea la o școală specială. Asta cu toate că mama și acel psiholog erau colegi de muncă, mama și în prezent lucrând în sistemul DGASPC. Apoi la următoarea ședință psihologul să bată în retragere după ce m-a testat psihologic și rezultat a fost peste așteptări. Să nu mai zic când m-a luat taică-meu de acasă în perioada in care era în divorț față de mama și m-a ținut închis în casă la maica-sa ( bunica din partea tatălui, dacă pot să o numesc asa) și nici la școală nu am fost lăsat să merg. Acest "psiholog", la cerea "tatălui" meu, elibera scutiri prin care îmi motiva absentele de la școală. Deci pe acest psiholog nu il interesa faptul că eram ținut cu forța în casă, că nu mai frecventam școala, că am fost luat de acasă fără acordul mamei mele, însă el elibera scutiri prin care să îmi motiveze absențele la școală? Mai mult m-am îndreptat datorită bunăvoinței mele, să ajung pe calea cea bună. Pentru că psihologii din DGASPC nu mi-au fost alături cu nimic. Totul este tratat superficial și nu degeaba ca sunt copii care nu ajung niciodată pe calea cea bună. Pentru că sistemul este incompetent, iar cum mi-a spus mie că sufăr de retard mintal, la fel poate spune și unui geniu cu IQ 160. Deci, despre ce vorbim aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Un psihoterapeut se bazează pe tehnici perfecționate în zeci de ani, dovedite că funcționează pentru acel tip de problemă.
De asemenea, el poate identifica anumite tipare de gândire de care nu ți-ai dat seama. Acesta poate să îți dea teme pentru acasă care te vor ajuta în a trece peste problemă.
https://www.doctor-psi.ro/mituri-despre-psihoterapie/

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pentru aia care nu-si dau seama, e altceva, ai dreptate.
Dar un om mai cu cap asa, se prinde, ca doar vede cum gandeste si vede ca ii face rau acea gandire.

De ex cand ii aud pe aia "nu mi-am dat seama ca ma port urat cu sotul", pai esti drogat sa nu vezi? Cand ii iei la trei, cand una si alta?!
Sau nu mi-am dat seama ca merge viata si fara droguri, cand el stia ca inainte de a lua, viata era frumoasa, deci mergea fara.

| UnBaiatSimpluSiTrist a răspuns:

Salut.

De un an și jumătate mă chinui să scap de anxietate şi de anxietate socială.

M-am îngrășat oribil cam 20 de kg. Nu am nici un prieten, nu am voință de a lucra la corpul

meu. Stau toată ziua în casă, ies foarte rar când am nevoie la

magazin. Îmi este foarte rușine să spun asta dar tot ce face să

mănânc, dorm, masturb3z, să gătesc și să fac curat. Nu am prieteni de nici un fel.

Nu am posibilitatea de a merge la sală.

Am gânduri sinucigaşe mai zilnice. Am doar câteva motive mici şi stupide din care unul e

faptul că nu suport durerea.

Am ajuns să mă uit în oglindă și să îmi fie scârbă și

greață de ceea ce văd. Sunt obosit tot timpul.

VĂ IMPLOR AJUTOR!

De la familie primesc doar body shaming şi remarci

oribile.

Nu am absolut pe nimeni de la care să primesc ajutor. Încerc să mă ajut singur dar chiar nu pot.

Nu mai știu ce să fac. Chiar nu vreau să mor.

Am ajuns obsedat de mâncare și m4sturbare. Am 17 ani şi chiar dacă nu vreau să îmi fac public numele puteţi să îmi spuneți Alex (nu e numele meu).

AJUTOR!

| Waldemar a răspuns:

Pont

| DavidMihaita a răspuns:

Foarte interesant

| CentyLox a răspuns:

Exista foarte multi copii cu probleme de personalitate pe care uneori le este greu sa le explice cunoscutilor / familiei, deoarece li se pare rusinos, sau ca nu o sa ii inteleaga in legatura cu problema aferenta. Mi se pare o idee buna in ceea ce ar consta si anonimitatea acestora pe platforma astfel sa nu aibe nici o retragere. Succes la cati mai multi copii ajutati sa ajunga cu bine in drumul spre maturizare.

| Strwberrs a răspuns:

Nup nene;(

| Dudi78Duthy a răspuns:

Ne e nu stiu ce!

| Andromeda2022 a răspuns:

Nu

| bodboss201 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aprob.

| SilentRain a răspuns:

Faceți una și pentru adulți, că sunt prea multi terminați de viață

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns (pentru immaBeast):

Buna! Stii ce bine este cand iti spui of-urile unui strain care nu te cunoaste si nu te va judeca... Apoi aici ce facem? Cand ajuti, asculti / citesti problemele celorlalti, deci? Un "strain" care este: psiholog, profesor, mentor, doctor sau coleg, prieten, vecin etc. al carui ajutor e gratis, din suflet, plin de iubire etc. e mereu bine primit, deci nimic "ciudat"! Numai bine!