| anonim_4396 a întrebat:

Sal'! Am mare nevoie de niste sfaturi, niste pareri, orice... Pur si simplu mi-am pierdut orice speranta pentru orice si parca nimic nu mai are sens pentru mine, chiar m-am saturat de tot. Nu inteleg ce rost mai are sa traiesc asa, simt ca traiesc degeaba si nu reusesc sa fac nimic. Si asta nu mi se intampla de cateva zile sau luni, ci de aproximativ 3 ani. Nu reusesc sa imi fac niciun prieten, nu reusesc sa ma fac auzita niciodata si nimeni nu imi ia in considerare parearea, indiferent de cat de bine incerc sa o sustin, nu reusesc sa stabilesc nicio relatie cu ceilalti, cu colegii, cu nimeni. M-am saturat sa tot incerc incontinuu si sa ma aleg cu nimic. Mai mereu am momente in care ma satur sa incerc si intru intr-un fel de depresie, dar imi trece destul de repede de obicei, dar acum chiar simt ca nu mai pot sa imi revin si sa imi gasesc puterea sa mai incerc, pentru ca nu imi iese nimic niciodata. Chiar am inceput sa ma intreb in mod serios ce rost mai are sa traiesc asa, totul e la fel si nu se schimba nimic, indiferent de cat de mult ma straduiesc, am incercat tot ce e posibil sa imi fac prieteni, sa socializez cu ceilalti, dar degeaba, nu imi iese deloc si nu sunt buna de nimic, oricat de mult incerc si ma straduiesc. Singurul motiv pentru care inca mai sunt in viata sunt cele cateva persoane care chiar tin la mine, adica familia mea, pe care nu as vrea sa le fac sa sufere punandu-mi capat vietii, fiindca in rest nu cred ca mi-ar simti cineva lipsa. Oare chiar mai merita sa incerc si sa obtin incontinuu nimic? Pentru ce as mai trai, daca sunt degeaba? Va multumesc celor care ati avut rabdare sa cititi tot ce am scris, aveam nevoie sa ma descarc, si am si mai mare nevoie de niste pareri, sfaturi, orice. Chiar nu mai vad sens in nimic...

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Te inteleg. Stiu ce simti pentru ca am trecut prin aceleasi lucruri. Depresii care vin si pleaca in functie de cum vor ele, simti ca nimic nu are rost. Nu e asa. Si eu ma simteam ca tine dar am invatat sa sper si sa cred si uite asa mi s-a inseninat si mie sufletul. Am cunoscut un prieten, apoi altul iar acum am mai multi. Majoritatea persoanelor cu care vorbesc sunt din alte orase si vorbim doar pe mess dar nu e nici un impediment asta. Incearca sa intri si tu pe diverse comunitati gen TPU si incearca sa gasesti pe cineva mai sensibil si in care simti ca poti avea incredere. Stiu ca e foarte important sa existe cineva care sa fie pentru tine ca un jurnal viu. Incearca si din cercurile de prieteni, din cunoscuti sa incerci sa cauti persoane care sunt mai sensibile la problemele celorlalti. Sunt multe de spus insa fericirea e ascunsa in tine. Nu o cauta pe afara. nu plange ca ploua, bucura-te de un curcubeu, nu plange ca e noapte, bucura-te ca vezi luna. Orice lucru are o semnificatie aparte. Trebuie sa intelegi ca frumosul si fericirea exista in orice. Trebuie doar sa te uiti mai bine si o sa o gasesti. Aceasta resemnare si nefericire face fericirea sa fie invizibila pentru tine, esti legata la ochi. Dezleaga-te de resemnare si cauta-ti fericirea. Daca vrei sa vorbim mai multe poti sa imi dai un mesaj pe privat si vorbim. Nu renunta la viata pentru ca tu acum treci prin viata dar nu stii sa o traiesti. Cu timpul o sa intelegi mai multe. Sper sa vorbim mai multe si poate sa ne imprietenim.

13 răspunsuri:
| Paris a răspuns:

Nu! Deci nu! Nu e bine! Scumpo, viata e frumoasa! daca tie ti-a intrat in cap ca nimeni nu te iubeste, este normal ca oamenii din jur sa observe acest lucru si sa te priveasca cu neincredere. Nu sunt in masura sa iti dau un sfat, pentru ca ar insemna sa patrund intr-o sfera care nu imi apartine, insa ti-as recomanda un psiholog, (cel de la scoala, facultate, ca sa nu te bage la cheltuiala mare) si o schimbare. Du-te si schimba-ti look-ul, garderoba, incearca sa crezi in tine, sa te iubesti. Stii f bine ca totul vine din interior. iar atunci cand cineva vede ca iti place de tine, ca te simti bine in pielea ta, este imposibil sa nu te placa. In speranta ca ti-am putut fi de folos,
:*

| Cryssy a răspuns:

Off Doamne... Te inteleg perfect. Si eu am avut momente in care vroiam sa mor, simteam ca viata nu are niciun rost si nu are niciun rost sa mai traiesc. Dar gandeste-te la persoanele care ar face orice pentru a trai, si se lupta sa supravietuiasca. Draga mea. Viata merita traita... Cu bune si rele, viata e frumoasa! Fii puternica! Chiar daca e greu, zambeste mereu! Trebuie sa mergi mai departe orice ar fi!

| 31957319 a răspuns:

Am un singur raspuns. Adresa mea de mess sas.adrian80
Poate vorbim mai multe. Poate iti voi reda putina culoare, acum cand totul este alb-negru, sunt convins ca voi reusi. Asa ca da-mi accept, si hai sa stam de vorba.
P. S. nu sunt urat.

Sper ca zambesti, ca daca nu, ai sa regreti. happy
Te pup.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tinerete ai luat-o rara? Nu mai cauta tu sa-ti faci prieteni.De aia nu-ti iese.Vezi-ti de viata ta si vor veni ei.

| danbnz a răspuns:

Http://www.artadeatrai.ro/
uita-te un pic aici, poate gasesti ceva raspunsuri la framintarile tale
nu esti degeaba, nimeni nu e degeaba, trebuie doar sa-ti gasesti calea, si mai ales linistea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi sa ne omoram pentru fiecare problema ai fi singur la ora actuala, nici macar nu ai avea pe cine sa intrebi :)
Oricum nu o sa-mi devi amic pentru ca urasc sinucigasii care cauta public.
http://www.gandul.info/......ti-3112025 ai grija cum o faci sa nu-ti bati joc de statisticile astora, adica sa iesi din tipare cu o tehnica total diferita :P

| danbnz a răspuns:

E vorba de o fata, istetule... casca ochii inainte sa raspunzi...

Răspuns utilizator avertizat
| smaranta a răspuns:

Viata e o lupta continua mai ales cu tine insuti, dar in asta consta si frumusetea ei, altfel ar fi monotona, trebuie doar sa te uiti putin in jur si vei descoperii ca sunt mai multe lucruri pentru care merita s-o traiesi.Viata am primit-o in dar, deci nu avem noi dreptul de a o curmam dar suntem in masura sa o schimbam prin felul in care gandim.Prietenia sincera e greu de gasit intr-adevar, toti ne-o dorim, dar ca sa primesti trebuie sa stii sa daruiesti si tu, si trebuie sa stii si sa alegi si unde sa cauti.Alunga gandurile intunecate si priveste in jur, si bucura-te de lucrurile marunte din jurul tau. Ui-te, vine craciunul, deja asta e un motiv de bucurie, iar cele cateva persoane care tin la tine sunt o comoara de care trebuie sa te bucuri si sunt sigura ca daca te uiti in jur o sa mai gasesti multe motive sa te bucuri.Numai de tine depinde sa dai un sens vietii tale, incearca sa-lgasesti alungand aceste ganduri care iti otravesc sufletul, vazand in toate doar partea plina a paharului! Curaj, viata e frumoasa!

| Ađııa a răspuns:

Off...stiu km te simti, am trecut si eu prin asta, si carede'ma ca nici mie nu mi-a fost f usor, dar, am realizat ca ai doar o viata, si asta, scurta, si daca o sa ti'o petreci neavand incredere in tine, ceea ce e cel mai important, mai tarziu o sa regreti spunandu'ti ca ai vrea sa day timpul inapoi sa schimbi totul si sa o iei de la capat, asta si'au dorit toti (cei care au trecut prin asta), si o sa realizezi ca nu se poate, si in continuare timpul trece fara ca tu sda poti face ceva.Deci acum, sfatul meu ar fi sa te gandesti doar la persoanele care te iubesc si care nu ar vrea sa ti se intampla nimic rau, si dupa km a spus si "Paris" ai putea sa ti schimbi look'ul sa iti reinoiesti garderoba, sa incerci sa te schimbi, si carede'ma ca a'ti pune capat zilelor nu e o metoda. D-zeu ne'a data viata si nu o putem sfarshi noi, parerea mea, ar fi cel mai mare pacat, nu este un remediu nu trebuie sa ajungi pana aici, nu are rost sa spui asta, pentru ca pe cei ce'i iubesti si te iubesc, iti day seama ca nu o sa le fie prea usor straight face. Sper ca ti'au fost de ajutor argumentele mele, si sper sa te vad din nou pe TPU zambitoare si vesela ca totul s-a terminat >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum ceva timp ceream eu sfaturi deoarece simteam la fel.acum te incurajez eu pe tine. am foarte multe momente de asemenea in care sunt trista, uneori chiar ma intreb daca nu sunt depresiva. sunt constienta ca nu sunt urata, ca nu sunt proasta, ca am destule calitati, dar totusi am momente in care ma uit in oglinda si nu imi place ceea ce vad si cand am senzatia ca nimeni nu ma asculta si nu ma intelege; momente in care nu vreau sa vad pe nimeni, sa vorbesc cu nimeni...ci doar sa stau in pat, sa plang. dar crezi ca intereseaza pe cineva starea mea? eu singura plang, sufar, eu singura ma trezesc si imi zic : gata! Sunt sigura ca esti talentata la ceva, e imposibil sa nu iti placa sa faci ceva anume.Am devenit o persoana inchisa in mine (nu eram asa, dar unele situatii m-au facut sa imi pierd increderea in cei din jur) si incerc din rasputeri in fiecare zi sa nu mai stau bosumflata si sa zambesc mai mult. Ar trebui sa ne bucuram ca suntem sanatoase, ca putem vedea soarele dimineata, ca puteam alerga, ca putem dansa, ca putem simti, lucruri banale pentru noi toti pentru care insa altii ar da orice sa poata face. Acum...pentru ca eu am avut rabdare sa citesc ce ai scris, as vrea sa faci si tu ceva pentru mine: sa zambesti. Se poate? Dar sa fie unul laaaaaaarrrgggggg, nu printre lacrimi :* Te pupic, ai grija de tine

| andrei80 a răspuns:

Mda, sa stii ca nu esti singura care trece prin asa ceva. E greu de dat un sfat si mai ales e greu de inteles ce simti tu daca nu ai trecut prin asa ceva. Dupa parerea mea si din experienta personala cam nimic nu te poate face sa te simti mai bine. Orice ai incerca sa faci, shopping, sport, filme, muzica, plimbari, frustrarile tale si tristetea raman in suflet asa ca tot ce poti sa faci e sa incerci sa iei viata la misto sa te relaxezi si sa nu ti mai pese pur si simplu, sa ti impui sa nu ti pese de nimic.Sa incerci sa ti fortezi propriile limite, sa fii sigura ca poti sa rezisti la si mai multe lovituri din partea vietii. In nici un caz nu te da batuta si nu abandona lupta cu viata.Nu stiu daca este cel mai bun sfat, dar in cazul meu a functionat.

| blue_5760 a răspuns:

In general, in cazul depresilor de genul "Nimeni nu ma iubeste" sunt doua variante. Ori ai pornit cu piciorul gresit, cu ideea ca n-o sa-ti faci prieteni sau esti genul ceva mai greu de multumit, mai matur si ganditor. Ori esti diferita si tu stii cel mai bine ca majoritatea oamenilor nu ii accepta pe cei diferiti. Cred ca ar trebui sa devii, desi probabil iti este greu, macar pe dinafara, o persoana la fel ca toti ceilalti. Si eu am trecut prin asta, tu esti o persoana mai matura, sensibila, care stie adevaratul sens al prieteniei si drragostei. Dar, din pacate, de obicei in adolescenta, cheia fericirii pentru cei ca tine este adaptarea la lumea in care traim. Lumea materialista si nedreapta. Pentru restul prietenia inseamna sa ai cat de cat aceleasi gusturi in materie de muzica sau sa ai acelasi statut in scoala (tocilar, popular etc). Incearca sa-i faci macar pe ceilalti sa creada ca esti la fel ca ei si, peste o perioada de timp, poate ca se vor maturiza si ei si vei putea sa iti faci prieteni dupa adevaratele tale standarde.
Cat despre sinucidere, este ultima solutie, dupa parerea mea, in orice caz. Gandeste-te, moartea este un taram necunoscut, in care nu exista solutii sau licariri de speranta.
Sper ca te-am putut ajuta...