| Anonima784 a întrebat:

Scriu aici poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Sunt o adolescenta de 17 ani, nu prea socializez sau ies in oras. Nu imi plac oamenii in general, sunt prefacuti. Ideea este ca simt ca trece timpul si eu nu imi traiesc viata, vreau sa socializez, vreau sa ies in oras sa cunosc persoane noi, dar nu pot, ceva ma opreste si cred ca stiti deja: GANDIREA mea, daca urc in autobuz simt ca toata lumea vorbeste despre mine, chiar daca nu este asa. Gandesc excesiv si nu imi face bine deloc. Stiu ca ar trebui sa imi depășesc zona de confort, dar nu este usor si am nevoie de sprijin, dar de obicei oamenii nu inteleg cum este sa ai anxietate sociala. Aveti cateva sfaturi pentru a iesi din carapace? Sa am incredere in mine? Sa nu mai gandesc asa mult? Apreciez ca ati citit acest mesaj. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| AdrianaLacan a răspuns:

Buna, aceste stari le ai atunci cand nu ai incredere in tine, si ma refer la incredea modesta. Orice persoana are defecte si calitati, in diferite masuri. Unii sunt timizi, altii narcisisti, unii rautaciosi, unii foarte blanzi si expemplele pot continua. Unii oameni sunt slabi, altii mai plinuti, unii sunt fotogenici, altii nu, unii au nasul mare/carn, altii au parul foarte frumos si sanatos, depinde de cum s-au nascut si cum au crescut. Unii oamneni traiesc pentru a face bani si a se intretine, altii vor sa calatoreasca mult, altii doar sa stea in carapacea lor si sa nu iasa din confort, etc. unii sunt mai destepti, altii mai putin, unii au noroc, altii nu happy Trebuie sa te accepti pe tine asa cum esti, daca crezi ca poti schimba ceva la tine pentru o mai buna versiune, fa-o, pentru tine, nu pentru altii. Eu am fost in punctul in care, asa cum ai zis tu ca ai impresia ca toti vorbesc despre tine cand mergi undeva, la mine chiar se intampla, in birou la munca. Am plans si eram pe cale sa-mi dau demisia, din cauza lor. Pana mi-am dat seama ca as fi fraiera si slaba sa fac asa ceva. Daca cineva barfeste despre mine, inseamna ca viata mea este mult mai interesanta decat a lor. Scrie-mi pe Facebook daca vrei, am un prieten foarte bun cu care mi-ar placea sa-ti fac cunostinta, cel putin, virtual happy Ionescu Maria Adriana (sau direct lui, Horatiu Simon)

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Asta se numește "spotlight effect", mai toată lumea se confruntă cu problema asta, unii mai mult, unii mai puțin.

Ai impresia că toată lumea se uita la tine și vorbește despre tine când în realitate de-abia dacă te-au observat.

O idee bună e sa tratezi totul cu puțină nepăsare. Cu ce te incomodează dacă un om la întâmplare din autobuz crede că ești ciudată? Care e cel mai rău lucru care poate să se întâmple?

"Nu imi plac oamenii in general, sunt prefacuti."
Sunt parțial de acord cu tine. Totuși dacă începi cu premiza asta nu prea ajungi prea departe daca vrei sa socializezi.
Încearcă să găsești persoane cu hobbyuri asemănătoare. Exista multe persoane ok.

Ce îți place să faci în timpul liber?

| TheCrusader a răspuns:

Practica un sport (handball, tenis, scrima, etc.). Iti faci prieteni acolo. Dar nu acum, dupa pandemie.