| gabrieldamian a întrebat:

Am probleme mari cu somnul, dorm doar cateva ore pe saptamana, si ma trezesc la cel mai mic zgomot.
Am fost la medic, insa imi da "bomboane" si nu au niciun efect, sunt foarte slabe, asa ca incerc sa ma descurc
de unul singur.

Ideea e ca imi trebuie un somnifer foarte tare atat de tare incat chiar sa traga cineva de mine si sa nu ma trezesc
decat dupa cateva ore bune de somn, ca m-am saturat sa ...nu mai dorm.

Am nevoie de ceva concret, nu 'sfaturi' de genul "cred ca...", "probabil...". As prefera sa fie ceva natural (dar
puternic binenteles; cred ca as accepta si ceva apropiat de droguri, de parca nu toate medic. ar fi droguri) daca exista,
daca nu... ce exista.
Imi poti spune si de cele care se dau pe baza de prescriptie, obtin eu "prescriptia" smile.gif.

Si sa nu-mi spui ca sa consult un medic pentru ca deja am facut-o si degeaba.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DanielaMiky a răspuns:

Exista un tratament naturist. Produsul se numeste EmoCalm(Dacia Plant) se gaseste la plafar si nu costa mai mult de 15 lei se iau 2-3 tablete pe zi in functie de cat de grava este problema. Este un tratament de durata si nu face niciun rau poti sa iei de la 1 luna -6 luni in functie de problema eu de ex dupa 1 luna mi-am revenit complet si eram mult mai grav ca tine. Paralel cu acest tratament trebuie sa faci miscare zilnic iar daca vezi ca nu adormi poti sa iei 1 jumatate de Alprazolam ( gasesti la farmacie cu prescriptie medicala ). Daca se intampla sa adormi pe la 4 dim de ex incearca sa nu te trezesti la 11-12 ci la 7-8 si sa nu mai dormi pana seara apoi. Te vei simti mai obosit si vei reusi sa-ti reglezi somnul happy Sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat.

| DanielaMiky a răspuns:

Nu pot sa trimit mesaje dar iti raspund aici again. Deci... emocalm-ul este un tratament de durata are efect de la prima pastila insa pentru a scapa definitiv de problema se ia cel putin 1 luna 2 capsule /zi sau 3 in functie de cat de grava e problema.In ceea ce priveste alprazolamul. este si acela un medicament puternic eu cand iau 1 jumatate adorm dintr-odata si nu ma mai trezesc pana dimineata. O alta alternativa ar mai fi dopurile de urechi care se gasesc in supermarketuri daca esti asa sensibil la zgomote astea te-ar ajuta cu siguranta. Numai bine happy

| andreeei a răspuns:

Mananca ceapa inainte de culcare si bea o cana cu lapte, nu mai baga pastila in tine ca o sa-ti omori ficatul
Nu exclude sa ai o tulburare si viziteaza psihologul, fara rusine. Sanatate

| catalin188 a răspuns:

Cand vrei sa dorm
bei niste lapte cald te pui in pat si nu te gandesti la 1000 de lucruri incerci un fir narativ
de ex iti faci o poveste in cap dar nu sari de la ea
si daca nu merge incarca cu 2 xanax

| KellyGreen a răspuns:

Bea o sticla de votca, un pic de coniac si 2 pahare de wisky si te trezesti numai la spital.

| Theman234 a răspuns:

Buna ziua ajung târziu 2mg xanax sau orice benzodiazepine in doze ridicate sau ambien și alte somnifere