| TanteMarianne a întrebat:

Salata de vinete e acelasi lucru ca zacusca? adica mie la gust mi se par aproape identice.
atata ca zacusca are mai mult gust de ardei si e mai rosie, iar salata de vinete e verde-mov si are mai mult gust de vinete.deci nu-s acelasi lucru, nu?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este acelasi lucru!
Salata de vinete contine : vinete coapte, ulei si sare (si optional ceapa sau maioneza).
Zacusca contine: vinete coapte, rosii coapte, ardei gras copt, ceapa prajita, ciuperci coapte, ulei, sare, condimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tocmai.
Salata de vinete se face din vinete coapte, curate, tocate.Se freaca se adauga ceapa, eventual maioneza.
Zacusca, in schimb se adauga pe langa cele de mai sus, ardei, rosii plus alte ingredinte la alegere cum ar fi ciupercile, pestele si se fierbe.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E o diferenta. Salata de vinete e mult mai sanatoasa deoarece e proaspata.