| caty870 a întrebat:

Sall all am o intrebare De ce imi merge pc foarte greu? Am dus pc la cineva sa instaleze windowsul si cand l-a adus mergea foarte greu....nu stiu ce are Cine se pricepe la IT sa imi raspunda la intrebare sau cel mai bine dati add la id de mess lup.catalin ca sa putem vb mai usor va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Problema, in general, este ca ai instalat prea multe progamele si jocuri pe el. Pentru ca un program, de orice tip, sa functioneze, el isi rezerva atunci cand este instalat un anumit numar de octeti din memoria pc-ului pe care ii tine,, doar pentru el" si, chiar daca dezinstalezi acel program sau inchizi toate sesiunile lui, acei octeti inca sunt rezervati si deci nu mai pot fi folositi de alte programe, inclusiv de windows. si astfel, incetul cu incetul, program dupa program, antivirus dupa antivirus, joc dupa joc, memoria RAM a PC-ului tau s-a dus pe apa sambetii, fiind impanzita de octeti rezervati pentru a sta degeaba. Si daca se ajunge la asta, atunci fie reinstalezi windowsul, ceea ce este recomandat, fie creezi un nou user admin, il stergi pe cel precedent, si apoi umblii prin memoria computerului in cautare de fisiere pastrate pentru back-up, restore, tot ce e in users, ramasitele din System32 si o lunga lista de locuri pe care nu ar trebui sa le vizitezi, si acesta este cazul pe care nu il recomand, deoarece un click gresit poate insemna procesorul, hard diskul etc... O solutie temporara este ca, atunci cand incepe sa mearga greoi, sa deschizi Managerul de Activitati(Task Manager) si, in sectiunea de procese, sa incepi sa stergi praful, adica sa inchizi toate procesele ce nu te ajuta cu absolut nimic, cum ar fi winampa.exe, theme.exe, wiupdate.exe si tot ce te lasa sa inchizi, apoi sa deschizi o aplicatie si iti merge mai iute. totodata, daca, sa zicem, esti pe youtube si vrei sa iti mearga mai iute, presupunand ca folosesti google chrome, intrii in sectiunea procese, si in meniul de click dreapta la set priority alegi fie High fie Realtime pentru tot ce are Google Chrome in descriptie(acelasi,, algoritm" cred ca se aplica si cu alte motoare de cautare, dar fiindca nu folosesc decat pe cel mai sus amintit, nu pot fi sigur). Asta indreapta toti octetii liberi inspre acea aplicatie si deci acelei aplicatii ii revine mai mult spatiu de memorie pentru a se desfata.
In orice caz, mai intai un windows nou, apoi gandeste-te de 3 ori inainte sa instalezi ceva pe calculator. o, da! instaleaza si CCleaner(Cookies Cleaner) si ruleazal... o data la doua saptamani macar. iti goleste destui de multi megabiti din memoriebig grin Hope I was usefull