| PaulMPIC a întrebat:

cand trimit un colet cu ramburs ce trebuie sa scriu pe el? vreau totul detaliat! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Exista 2 foi: una verde si una alba. Cea verde trebuie sa fie cu scris negru, pentru ca cea cu rosu e pentru firme. Pe cea verde, scrii exact invers: unde scrie expeditor scrii destinatarul. Scrii adresele complete, numar de telelon si suma cu tot cu ramburs. Pe cea alba, ls felul trimiterii: colet, continut: diverse. Valoare lei: 20 lei (e suma minina ce o poti trece, un fel de asigurare a coletului), ramburs lei: suma ce vrei sa o primesti inapoi. Restul scrii adresele normal: expeditor TU, destinatar: El. Pe colet, pe spate la destinatar, dupa ce ai scris adresa, mai scrii si val. 20lei, ramburs:., cont.: diverse

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Pe el scrii doar adresa ta (expeditor) și a destinatarului. (Poșta Română are uneori pretenția să scrii și ce anume conține - gen: haine, cărți etc.).
Restul scrii pe formularul de la ghișeu (cât e rambursul și cum vrei să-ți fie achitat). E bine să treci și un număr de telefon, mai ales dacă e trimis prin curier.