| CowboyxD a întrebat:

in februarie am conferinta stiintifica la biologie, cu tema: "Realizari moderne in domeniul bionicii". Imi puteti explica cum se face un referat pentru conferinta? Profesoara mi-a spus ca mai bine sa fie la calculator. Scuzati de categorie insa am observat ca aceasta e cea mai citita.

1 răspuns:
| Juic3xe a răspuns:

Ai putea sa faci prezentare in PowerPoint, pe foi nu trebuie sa scrii text intreg, ci doar cuvinte chei pe care le poti explica vorbind liber. Poti sa-ti faci cartonase pe care sa le folosesti in momentul prezentarii, dar te sfatuiesc sa nu ai totul scris in text nici acolo, deoarece vei vrea sa citesti, iar prezentarea nu va fi placut de observat. Ideea este sa te pregatesti bine, iar in PowerPoint poti include si poze sau exemple pentru tema ta. Daca vrei sa iasa totul foarte bine, ai putea sa faci si un HandOut. Handout-ul este o foaie pe care care scrii informatiile cele mai importante si le dai celor din clasa, ca sa le fie mai usor de urmarit in timp tu prezinti, si vor avea deja toate informatiile de la tine, asadar nu vor fi nevoiti sa isi noteze ei in timp ce tu prezinti si vor fi mult mai atenti, iar profesoara va fi surprinsa de munca ta si totul va arata foarte profesional. Succes!happy