| andrei1738 a întrebat:

Salut.
Ajutor!
Am 17 ani si de mai mult de 3 ani stau doar in casa. Din casa ies doar pana la magazin si oricum asta se intampla destul de rar. Parintii imi spun sa mai ies prin oras, parc si eu vreau sa o fac, doar ca eu nu am prieteni si sa ies singur mi se pare ca arat ca un prost. Cand se intampla sa mai ies prin oras ma simt foarte nervos pentru ca simt ca toata lumea se uita ciudat la mine. De asta de multe ori aleg sa evit locurile aglomerate, precum mall-urile sau transportul public. Cand trebuie sa vorbesc cu cineva strain imediat mi se schimba glasul si vb foarte incet chiar si cu vecinii. Vara aceasta m-am mutat la alta scoala si vreau aici sa nu fiu luat ca drept timid pentru ca unde am invatat nu prea vorbeam chiar daca imi doream. In scoala in care am terminat generala nu eram privit deloc timid, eram foarte vorbaret si cu baieti dar mai mult cu fetele. Eu imi doresc sa am o iubita dar fiind timid sunt cam 0 sanse sa am una.
Voi ce imi imi puteti recomanda pentru a scapa de timiditate cu strainii (in public) si cum as putea sa imi fac prieteni?
Mersi!

Răspuns Câştigător
| vasile2222 a răspuns:

Lumea din jur e o oglinda a ta. Daca tu te vezi prost, asa te vor vedea si oamenii cu care interactionezi. Niciodata sa nu mai spui chestii din astea. Ai incredere in tine.

Iesi mai des la magazin. In loc sa te duci la cel mai apropiat magazin te duci la unul mai indepartat. Pe jos. Eventual poti face si niste exercitii fizice in casa.

Intai spui ca nu erai timid, si vorbeai mult cu fetele, apoi ca esti timid -- eu cred ca iti faci prea multe probleme, te stresezi inutil prea mult. Continua sa vorbesti cu fetele si o sa apara si o prietena.

>>timiditate cu strainii (in public)
Din nou, ai incredere in tine. Eventual mergi in oras si intreaba pe x si y cum sa ajungi in locul z, fa conversatie putin.

>>cum as putea sa imi fac prieteni?
Pe unde locuiesti nu sunt de varsta ta? Poate scoala/clasa unde esti acum are un grup pe Facebook si poate stabiliti ceva intalniri pe perioada verii.

Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vizitează un psiholog.