| fuckbbi a întrebat:

Salut, am 13 ani si nu pot sa fac spagatul sad Insa vreau foarte foarte mult sa invat, credeti ca deja-i prea tirziu? Daca nu, ce sfaturi imi puteti da ca sa invat? happy Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| magicsparcle321 a răspuns:

Buna si eu am 14 ani si am invatat singura sa fac sfoara si spagatul si nu cred ca e prea tarziu, dar trebuie sa exersezi in fiecare zi sau daca nu macar a data la 2 zile.Mai intai trebuie sa faci o incalzire buna si uite niste exemple de exercitii pentru incalzire:
-te asezi un fund cu piceoarele ininse si drepte,te apleci,apuci varfurile si incerci sa ajungi cu cat mai aproape de picioare, mentinad cat mai mult;
-din fund intinzi un picior iar pe celalalt il indoi, apoi te apleci spre picior icercand sa ajungi cat mai jos la fel mentinand cat mai mult dupa schimbi si faci acelasi lucru pe cealalta parte;
-te asezi ca intr-o pozitie de meditatie cu talpile lipitesi apoi incerci sa aduci genunchi cat mai aproape de podea sau te apleci in fata incercand sa ajungi cat mai jos, mentinand;
-mai poti face genoflexiuni si fandari laterale, vreo 20 de fiecare;
-poti departa piciorele cat poti de tare apoi sa te apleci spre fiecare picior de mai multe ori si dupa sa te apleci in fata si sa incerci sa te mai apropii cat mai mult de pamant, mentinand;
Acestea ar fi cateva exercitii pentru incalzire. Dupa ce ai facut incalzirea te asezi in pozitia de spagat si incerci sa ajungi cat mai jos mentind aproximativ un minut maxim 5 dupa mai faci din nou cateva din exercitiile pentru incalzire.
Un alt exercitiu bun este sa te asezi in fund, sa departezi picioarele cat poti de mult si sa te pui cu fata la un perete incercand sa te apropii cat mai mult de el. Chiar daca doare incearca sa rezisti, dar sa nu te fortezi prea tare ca sa nu-ti rupi ceva si daca faci aceste exercitii in fiecare zi sau macar o data la doua zile intr-un final o sa reusesti, dar sa nu te astepti ca o sa reusesti intr-o saptamana asa ca ai rabdare, lucreaza si multa bafta!

4 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Poţi învăţa, dar e greu. Trebuie să încerci zilnic, să faci zilnic exerciţii.
Sunt multe tutoriale pe youtube.
Numai bine!(:

| Lynna a răspuns:

Buna. Poti sa inveti dar iti va fi greu. Fa exercitii in fiecare zi! Bafta.

| Ralucaa11 a răspuns:

Nu este niciodata prea tarziu sa inveti ceva nou. In opinia mea ar trebui sa te duci la o scoala expre pentru sporturi, sau daca nu, la orele de sport sa ii ceri profesorului tau sa te invete lucruri noi. Pentru a face toatul bine trebuie sa te acsezi foarte mult pe incalzirea muschilor si sa repeti fiecare exercitiu cu atentie. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| mooska a răspuns:

Eu sunt dansatoare, si pot sa-ti spun e foarte tiziu.dar daca vrei tare trebuie in fiecare zi, intii de toate sa faci niste exercitii pentru a incalzi muschii apoi prin durere sa incerci sa te asezi.nu cred ca intro saptamana te vei aseza, dar in 3, 4 luni poate vei putea, numai daca o sa muncesti in fiecare zi. dupa primele antrenamente pot sa te doara muschii, nu te speria, continua mai departe, dar cel mai bine sa mergi la un curs de dans.succes