| CristiZdr a întrebat:

Salut, am 14 ani, e adevarat ca daca ma apuc de sala si ridic greutati, nu mai cresc in inaltime?

4 răspunsuri:
| Alex234231 a răspuns:

Nu ai cum să nu mai crești în înălțime din cauza că mergi la sală sau ridici greutăți, mai ales că ești băiat şi băieții cresc în înălțime mai târziu dacât fetele

| Andreeush a răspuns:

Nu e adevărat, nu îți influențează creșterea în înălțime.

| Plato a răspuns:

Da, e adevarat, insa doar daca le ridici deasupra capului sau intr-un mod in care se pune presiune pe coloana.
Habar nu am pe ce se bazeaza ceilalti, care iti spun ca e imposibil, dar e cat se poate de posibil. Poti sa ridici atat timp cat coloana nu e afectata, mai bine ia-ti un profesor/antrenor.

| Adry05 a răspuns:

Asa am auzit, ca ti-ar putea aafecta cresterea daca lucrezi prea intens si cu greutati prea mari. Mai bine mai asteapta totusi vreo 2 ani sa fii sigur, sau macar pana iti ai perioada majora de crestere.