| skeppyy91 a întrebat:

Salut,am 14 ani si m-am operat de apendicita acum un an si vreau sa stiu daca pot sa scap cumva de cicatricea de la operatie pentru ca mi-e rusine cu ea mai ales daca ma duc la piscina ma simt inconfortabil.E vreo solutie? Tx in advance

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Se va vindeca de la sine insa daca te simti inconfortabil atunci ori prin operatie laser ori prin chirurgie plastica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există soluția operație de chirurgie estetică, dar tot va rămîne o urmă, dar aceasta va fi mai mică. Dar acolo este un țesut nou, și e bine să nu umbli la el.

| Eireann a răspuns:

Se poate ameliora aspectul dar nu poate fi indepartat complet.

| skeppyy91 explică (pentru Eireann):

Mai exact cum se poate ameliora? Am auzit de cv creme nu stiu sau cu laser

| Eireann a răspuns (pentru skeppyy91):

Laserul functioneaza prin stimularea producerii de celule noi si sanatoase si prin distrugerea partiala a tesutului fibros ( cicatcea -in special partea alba) pentru a il inlocui cu epiteliu normal. Rezultatul, metoda, numarul de definite si pretul difera in functie de cicatrice si medic ( dermatolog e in general dar si unii de chirurgie plastica si reparatorie fac asta).