| Anonima568 a întrebat:

eu m-am operat de apendicita luni ( adica acum 10 zile ) ieri am fost sa imi scoata atele, si a zis ca pot sa fac dus peste 2 zile. Vreau sa stiu si eu daca pot sa merg la piscina cu prieteni? Daca nu pot, peste cat timp voi putea sa merg la piscina ( sau la mare )? Ms anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dadadaotelueviatamea a răspuns:

Pai ar cam trebui sa stai cat mai mult timp posibil fara sa faci efort fizic mare. Eu n-am fost operata de asa ceva, dar am prieteni care au fost. Timp de vreo 2-3 luni nu au facut sport la scoala sau alte activitati care necesita efort fizic mare, deoarece este riscul sa se desfaca operatia. Deci, cam 2 luni nu ar trebui sa mergi la piscina. Dar cel mai bine e sa mergi la doctor. Depinde de fiecare cat de repede poate face efort fizic. Eu iti zic ce stiu din,, propria" mea experienta. Mult noroc si multa sanatate!

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da peste câteva săptămâni!
Că nu este bine să te zbânțăi imediat după o operație!

| starmaker a răspuns:

Din ce stiu eu nu trebuie sa faci efort cateva luni, inclusiv sport. Te poti duce la mare sau piscina, dar nu cred ca o sa fie fun sa stai pe sezlong si sa nu inoti/joci volei pe plaja. Intreba-ti medicul care te-a operat ce iti recomanda. Cu ocazia asta ii si multumesti daca nu ai facut-o dejahappy

| Anonima568 explică:

@alissa...nu, a zis ca n-am voie sa fac baie, doar dus

| XxY_5456 a răspuns:

Nu este chiar recomandat. cu atat mai mult cu cat depui efort cand innotiwinking

| alexandruta a răspuns:

Pai logic nu daca vrei doar sa mergi la piscina si sa stai pe sezlong bine dar de inotat nuuuu am avut doua colege care da au avut apendicita si 3 luni -3 luni jumatate nu au avut voie sa faca nici un efort fizic eu te sfatuiesc sa stai cuminte.

| alissa6 a răspuns:

Pai daca ti-a spus ca poti sa faci dus peste doua zile inseamna ca tot peste doua zile poti sa faci baie in piscina.