| TrustN0NE a întrebat:

Salut.Am 16 ani si sunt un ratat.Am doar un prieten care se crede cel mai tare si etc...nici nu stiu de ce suntem prieteni.Sunt mai timid si nu prea stiu sa socializez cum trebuie.As vrea sa va spun mai pe scurt povestea mea

Cand eram mic,fiind timid,majoritatea copiilor nu prea ma bagau in seama,parca eram invizibil, iar cand o faceau se luau de mine, ma criticau..etc.Prin 2005 parintii mi-au cumparat un PC, mi-au placut foarte mult jocurile pe PC si nu mai voiam sa ies cu copiii aia rai.Incepusem sa stau foarte mult in casa jucand jocuri ca un retardat, uneori si 13 ore pe zi..La scoala eram criticat si nici acolo nu aveam prieteni.Cand am ajuns la liceu am sperat ca va fi mai bine, ca imi voi face prieteni.dar nu a fost asa, la fel ca inainte nimeni nu ma baga in seama iar cand o faceau se luau de mine sau ma criticau.Si asa au trecut anii peste mine, stand singur in casa, jucand jocuri ca un obsedat

Simt ca treiesc degeaba si ca nu voi ajunge nicaieri.Scoala merge destul de prost si sunt sigur ca voi ajunge pe drumuri.Nu stiu ce sa fac, uneori imi vine sa ma duc sa ma sinucid

As vrea sa-mi dati un sfat.Multumesc

5 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Reduce zilnic din orele state pe calculator.Incearca sa comunici cu cei din jur, sa razi, sa faci complimente, sa spui glume. In mod sigur iti vei gasi macar 2-3 amici. Stabileste un program de studie pe zile de care sa te tii. Si asa, respectand programul lucrurile pot reveni la normalul pe care il doresti.Capul sus si apuca-te de treaba. Ai o viata inainte.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Si eu tot 16 ani am, pot sa spun ca ne asemanam putin asa big grin, dar spre deosebire de tine, prietenii mei nu ma critica.
Si mie imi plac foarte mult jocurile pe pc.Stiu ca atunci cand eram mica,parintii mei ma scoteau cu forta in parc.
Dintre toti prietenii mei, cel mai bine ma inteleg cu o tipa cu care simt ca nu am absolut nimic in comun.Ea asculta manele, eu rock; ei ii plac iesirile in oras, eu prefer si acum sa stau la pc; ea prefera comediile, eu filmele horror.Prin asta, vreau sa spun ca acel prieten care se crede mai tare decat tine, poate fi un pas inainte, zic eu.
Sfatul meu este sa incerci sa iesi mai mult, sa iti faci multi prieteni ca tine.De exemplu, daca spui ca tu esti un tip timid, cauta-ti prieteni ca tine, cu aceleasi preferinte.Nu are rost sa iti faci niste prieteni cu care nu ai ce vorbi atunci cand va intalniti happy
Si iti mai zi ceva, tot din propria experienta.Mai bine pune mana si invata, stiu ca in Romania nu prea conteaza, dar...
Prin scoala generala, eu nu invatam aproape deloc, abia imi iesea o medie de 7. Apoi prin clasa a 8-a am inceput si eu sa invat, la insistentele parintilor mei.Si e un lucru bun big grin de fiecare data cand iau note mari, parintii ma rasplatesc happy.
Sa nu te sinucizi, nu este o solutie happy.
Pa!

| SoBerzerk a răspuns:

Nu eşti un ratat. Povestea ta seamănă cu a mea, aşa că stai liniştit, you're not alone. Ceea ce trebuie să ştii e că există persoane cu care ai lucruri în comun şi care te ascultă, te înţeleg. Fii deschis şi intră în vorbă cu toată lumea, ca să îţi dai seama cine ţi-ar putea fi prieten. Sper că te-am ajutat măcar un pic. Poţi oricând să-mi scrii happy Mult succes!

| Varzan_Claudiu_1991 a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Uite suntem citva oameni care ciar ne pasa de tine asta este un motiva sa mai traiesti capu sus vine si soarele pe strada ta!

| Georgiana_Popovici_1995 a răspuns:

Buna, incearca sa iesi in evidenta putin. Incearca sa inveti bine, incearca sa fi bun la un sport sa te faci remarcatbig grin. Iar cand intri in clasa, saluta lumeaoh go on incearca sa nu mai fi baiatul invizibilbig grin. Nimeni nu are nimic cu tine`totul este in mintea tahappy Bafta:*