| Sergiu3210 a întrebat:

Salut, am 20 ani si sunt foarte tentat sa ma apuc sa invat it, singura problema este ca o sa ia foarte mult timp si nici nu stiu daca o sa imi placa sau nu domeniul acesta (mie nu imi place sa fac nimic in mod special, nu am nici o pasiune, singurul motiv pentru care as vrea sa invat it este pentru ca pe aceasta parte nu prea trebuie sa vorbesc cu oameni lucru la care nu sunt bun si nici nu imi place) + ca am probleme cu concentrarea, daca ma concentrez prea mult pe un lucru incep sa ma enervez si imi este distrasa atentia. Stiu ca pe aceasta parte 8 ore trebuie sa stau focusat. Ma rog, intrebarea este alta, credeti ca merita sa incerc sa invat in conditiile in care probabil o sa pierd ceva ani in care puteam sa plec de exemplu in strainatate si sa fac bani?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"daca ma concentrez prea mult pe un lucru incep sa ma enervez si imi este distrasa atenti...credeti ca merita sa incerc sa invat"

rezolvă mai intâi problema cu enervarea și apoi incearcă - n-ai ce pierde

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu-ti place pentru ca nu stii sa vorbesti cu oamenii. In viata o sa dai de multe obstacole care necesita conversatii cu alti oameni. Nu poti sa-ti petreci toata viata stand singur in fata calculatorului. Ti-o spun, pentru ca am incercat sa traiesc asta si eu. Nu merge, nu renteaza si sanatatea mintala se degradeaza. Sfatul meu este pe langa IT, sa inveti sa vorbesti si cu oamenii. In ziua de azi, exista si cursuri speciale pentru asta.

| MistarGoGu a răspuns:

Creierul uman in mod normal nu prea rezista la task-uri mai lungi de 30 minute. Mai ales daca persoana NU ARE o motivatie puternica sa duca la capăt acel task *( bani, premiu, prima... etc ).
Depinde de motivația TA! IT este un domeniu VAST! Programare *( codare ), testare soft, proiectare CAD, animatie -modelare 3D. Sau pe partea de hard *( depanare / tehnician rețele - telecom ).
Iti ramane tie sa alegi din astea! Încă esti tanar pana la 25 ai TOT timpul din lume sa si muncesti sa înveți si sa experimentezi! Adevarata viața profesionala începe dupa 30 ani!