| Comanoiu123coiosu a întrebat:

Salut! am comandat de pe pandabuy un colet de 2480 g livrat cu europe tarifless line M si am declarat 22 de usd per kg este ok? Daca nu cat ar trebui sa declar

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa declari unde?
Ti-a cerut cineva sa declari cate kilograme sunt in pachet si ce valoare ai pe kg, nu pe produs?
Fiindca asta este treaba vanzatorului si a curierului contractat de vanzator, acela calculeza plata transportului, in functie de distanta (China_Romania), cate kg are pachetul si evident de tipul de serviciu pe care tu il preferi ( curier international, sau posta normala, care are cel mai iefitin serviciu postal dar si cel mai lung, ca durata de 2-4 saptamani, pentru China -Romania)

Tu la vama romana declari suma totala platita pe acel colet, la care se caluleaza TVA-ul la suma totala si taxele de import. daca coletul vine cu facturat atasata si declartie vamala din china, a tunci taxele tale vamale se calculeaza strict in functie de cat a declarat vanzatorul, pe acea factura.