| Alloneforever a întrebat:

Salut! Am o intrebare. Cum pot sa imi fac prieteni noi daca sunt anxios și timid? Am un singur prieten cu care nu ies prea des, ies mai mult singur și ma plimb..problema e ca nu stiu ce sa spun..am 19 ani, de la 12 ani sunt asa, sa fiu timid și sa nu stiu ce sa vorbesc.
Mereu cand ies afara și trec pe lângă grupuri de prieteni, imi vine sa plang. Iar a venit vara și eu stau in casa in loc sa ma distrez.

5 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Daca ai 19 ani inseamna ca urmezi sa mergi la facultate nu? O sa poti sa iti faci prieteni acolo, lasa totul in urma si incepe sa comunici cu colegii mai mult.

Daca nu, incepe sa iesi mai des cu prietenul pe care il ai

| Turbo223 a răspuns:

Este posibil sa ai anxietate sociala. Si eu am. Si eu aveam problema aia cu "nu stiu ce sa spun" si o mai am uneori. Intrebarea e nu ai ce spune sau iti e frica sa spui?

| Alloneforever explică (pentru Turbo223):

Amandoua...
De obicei nu prea am ce sa spun pentru ca nu am ce povestii și daca am, imi e frica..mai ales cu persoane noi...si daca ies cu o persoana noua, a doua oara sigur nu mai vrea sa iesim pentru ca nu vorbesc si sunt plictisitor. tu cum ai scăpat de asta? Cum ti-ai făcut prieteni noi?

| HotStuff a răspuns:

Inseamna ca ai o fire introvertita, ceea ce este ok. Daca o sa mergi la facultate, te vei intalni cu colegi noi, acolo este sansa ta sa legi prietenii, tinand cont ca totul incepe de la 0, fara ca trecutul sa mai depinda. Iar in legatura cu ceea ce poti face vara, sunt multe optituni, fie ca o sa le faci singur, fie ca o sa petreci timp cu alti oameni.

| Turbo223 a răspuns (pentru Alloneforever):

Vad ca nu ai mai intrat....in caz de revi putem discuta