| Toni32 a întrebat:

Salut TPU, de ceva timp am o nu stiu daca sa ii spun problema. Mereu cand stau in casa, ma simt foarte anxios, singur, trist. Aproape toata ziua sunt afara si in daca stau in casa chiar si 2 ore, simt ca nu mai am rabdare efectiv. Daca aveti ceva sfaturi, sau ce ati face voi. Mersi

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca pierzi noptile pe internet in loc sa le dormi si anumiti hormoni nu se mai produc (serotonina si melatonina) in timp, duc la probleme severe de sanatate, cum ar fi depresie, anxietate, paranoia, schitofrenie samd.
Este 4 dimineata si tu esti online pe internet, in loc sa dormi de la ora 10 (fiindca numai intre 10 si 2 noaptea se pot produce acei hormoni si numai cand dormim). Privand corpuld e acesti hormoni vitali creierului si organelor interne pe o perioada lunga de vreme, declanseaza acele boli mentale si metabolice.
Deja se pare ca esti la anxietate, deci foarte multa vreme pierduta inutil, pe internet, timp in care usor-usor ti-ai pierdut sanatatea.

| Freya1 a răspuns:

Posibil sa fi anxios, dar ar trebui să ai ceva activitate.Sa mergi sa rămâi o noapte la un prieten, sa mergi cu cortul, sa faci multa miscare pe timpul zile ca sa fi noaptea obosit.Gaseste-ti prieteni, munca, o ocupație.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Hmmm. Încearcă sa te apuci de alergat, de un sport ceva ca să te obosești calumea. Asta o sa te facă sa te simți mai bine. Eu unul asta as face.

| Aditu94 a răspuns:

Solutii se gasesc..ideea e sa iti placa si tie sa faci ceva in casa,de exemplu : sa citesti carti,o carte care te captiveaza,sa te joci jocuri video consola,calculator, sa te uiti la filme, la documentare, sa asculti muzica si sa faci curatenie in camera ta, in casa..sa faci o lista de cumparaturi..sa iti faci temele, sa studiezi mai mult pentru scoala..sa iti gasesti o coupatie placuta. poti sa faci exercitii fizice.