| Arakosta95 a întrebat:

Am un cos mare, rosu si dureros pe nas si vreau sa stiu de ce apare si cum pot scapa de el.Multumesc.

1 răspuns:
| Rawwwrrrr a răspuns:

Cosurile apar din diferite motive:
-din cauza traspiratiei
-din cauza ca nu te speli pe fata
-Tipul tenului difera de la o persoana la alta si este mostenit genetic. Unele tipuri de piele sunt mai predispuse pentru a retine sebumul in pori si pentru a se inflama. In grasimea din pori creste o anume bacterie care se poate inmulti in exces. Asa apar cosurile. Deci cosul este infectia si inflamatia unui por in care s-a acumulat sebum si in care s-a dezvoltat acea bacterie.

Vrei sa stii cumm scapi de ele?
Eu fac asta:
1. Ma spal in fiecare dimineata si seara cu sapun pe fata, si ma clatesc pana incep sa simt cum pielea scartie intr-un fel
2. Dupa ce m`am spalat dau cu spirt pe cosuri apoi le las sa se uste.
fa chestia asta in fiecare zi si vei scapa de cosuri.

Mai stiu o solutie prin care poti scapa de cosuri. Fa`ti o masca din argila si stai cu ea pe fata 30 de minute pana simti ca s`a intarit, apoi ti`o dai jos spalandute cu apa calda.happy
Eu asa fac in fiecare zi si incep sa scap de multe cosuri.
Sper ca te-am ajutat:*.
fundita?puppy dog eyes