| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Salut,ce credeti ca as putea face in situatia urmatoarebig grinupa cum cred ca vedeti (cei din sudul si estul tarii)a nins si inca ninge.La mine in oras s-a depus ceva.Azi dimineata m-am trezit si am vazut ce frumos e afara si am zis sa ies sa ma tavalesc in zapada.Am mancat, m-am imbracat si in jumatate de ora dupa ce m-am trezit am iesit afara.Cand colo uite ce:erau 2 vecini zebzeci in vata blocului care au dat toata zapada de pe carare laoparte si a ramas totul negru si sterp ca acum o zi.Eram ingrozitor de trist si suparat fiindca de mult n-a mai nins si vroiam si eu sa ma joc in zapada.Acum daca era ghiata si nu zapada,hai sa mai spunem ca erau oarecum indreptatiti sa o curete,dar acum era zapada si era deja un pic de partie si se circula chiar bine.Ce parere aveti,mie mi se pare ca oamenii astia ori au ceva la cap,ori li s-a intamplat ceva iarna si urasc zapada de moarte.Da da-o incolo de treaba,chiar asa,Daca chiar era gheata (da nu era)ma duceam mai tarziu pana la intersectie si faceam rost de nisip si dadeam cu nisip ca sa n-alunece, vezi doamne, ciocoflenderii si cocalarii astea 2 sau cati erau.Ca doar aveam de unde sa iau nisip ca in fiecare intersectie sunt o gramada de pungi pregatite special ca sa nu mai curete lumea ghiata.Da astia sunt cretini rau de tot.Nici macar nu stau batrani in cartier sau in bloc si nici copii prea multa, ca sa zici ca aluneca sau patesc ceva pe 10 centimetri de zapada si aia batatorita bine. Daca Dumnezeu de sus a dat odata de doua ori pe an zapada,nu pot si astia sa o lase asa ca oricum era partie facuta de trecatori ca trec destui pe aici si nici nu erau magazine sau ceva.E un bloc obisnuit. Dumnezeu iti da odata ceva frumos si tu ca, animalu, il faci praf in cateva secunde.Hai ca cei de la munte au zapada mereu, da la mine la campie nu-i decat uneori si chiar si asa astia nu apreciaza.Ma gandeam ca daca nu se depune la loc pana diseara cand vin de la scoala,ma pun eu si o dau cu mana inapoi cum a fost sau pun si eu ceva pe asfalt,niste faina alba de exemplu ca e cam acelasi lucru,ca am in camara oricum cateva pungi cu faina expirate de mult si n-am ce face cu ele.Din respect,nu le-am atras atentia,ca daca chiar nu aveam respect ii faceam in tot felul si le-as fi zis vreo doua.Da cum eu sunt om cinstit si respect pe altii, nu ca cei doi, am zis ca mai bine zic ca ei si fac apoi tot ca mine.Si nici macar nu se dau amenzi de la primarie ca aici nu e Bucuresti,(din cate am auzit acolo se dau)Ce parere aveti, daca nu se depune sa o dau la loc, sa pun niste faine sau ceva de genu iar cand se face ghiata sa pun nisip? astept raspunsuri,
.Va rog mult de tot scuzati-ma ca am scris un roman aici da daca nu spunea toata povestea nu intelegeati nimic.Scuzati ca n-am ales bine categoria.

1 răspuns:
| foxsilver a răspuns:

Privind din punctul de vedere al unui copil, e normal sa te intristezi cand vezi ca nu poti avea placerea unei partide de joaca in zapada, sa te dai cu sania, sau sa faci un om de zapada.
Din pacate adultii nu se mai gandesc la bucuria pe care iarna o poate oferi copiilor; ei incearca sa rezolve problemele pe care ninsoarea le creeaza. In plus, cred ca le face si placere sa curete zapada, e un fel de distractie pentru unii adulti.
Acum, tu daca vrei sa dai zapada la loc, nu va avea acelasi farmec pentru ca nu va mai fi la fel de curata si pufoasa, iar efortul tau ar fi in zadar. Nici sa presari cu faina nu are sens, caci nu e ca si zapada. Mai ramane doar sa dai cu nisip, in cazul in care se formeaza gheata.
Sfatul meu e sa-i rogi pe vecinii tai ca la urmatoarea ninsoare sa nu se mai grabeasca sa dea zapada, si s-o lase 2-3 zile ca sa va puteti juca, ca doar asta este farmecul iernii pentru voi copiii. Spune-le asta, si poate vor intelege.
Bafta!happy