| Alexandru009009 a întrebat:

Salut cine imi poate spune o caracterizare a matusii Mariuca din fragmentul "Pupaza din tei" pentru ca am o fisa in care spune ce trebuie sa fie in introducere, cuprins si incheiere... dar efectiv nu stiu cum sa ma exprim.Fisa aceea cuprinde:
1.Introducere:
-date sumare despre opera, autor, tema textului si locul ocupat in opera de personaj;
-ce fel de personaj este(in raport cu realitatea)
-Cine este personajul
-In ce imprejurari este infatisat el

2.Cuprins
-Care sunt insusirile fizice si morale ale personajului asa cum se despind ele din:
a. din prezentarea directa:
-de catre autor
-de catre alte personaje
-de catre personajul insusi

b. din prezentarea indirecta
-faptele personajului
-comportarea, gandurile si framantarile sufletesti
-relatia cu celelalte personaje
-aspectul fizic si vestimentar al personajului
-incadrarea intr-un anumit mediu
-punerea personajului in situatii limita
-nume si felul de a vorbi

Si la incheiere ma descurc.
As dori sa imi dati o idee pentru ca nu stiu cum sa le spun toate acestea in mai multe fraze. Funda+vot va rog ajutor!
-Cine este personajul

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Serban_Laura_1998 a răspuns:

Salut cine imi poate da si mie caracterizarea personajului matusa mariuca din pupazatei?