| trulexul a întrebat:

Cum pot sa-mi rezolv problemele cu increderea in sine? Mi-e teama sa ma bag in seama cu fetele si cred ca e din cauza ca nu am incredere in mine si minimul de tupeu care imi trebuie.
Am citit si ascultat mii de sfaturi si pareri cum ca nu ai nimic de pierdut, nu e mare chestie dar se intampla mereu, parca ma tine ceva. Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Peachdelight a răspuns:

Ca sa capeți încredere in tine trebuie sa înveți sa te iubești in primul rând. Vezi care sunt aspectele tale pe care dorești sa le schimbi. Nu ești mulțumit de fizic, poate ai vrea sa fii modelat comportamental intr-un anume fel. Ia-o pas cu pas și încearcă sa schimbi câte puțin ceea ce nu te mulțumește in momentul acesta. Noi ca oameni trebuie sa fim impacati sufletește cu propria persoana înainte de a ne deschide altora, trebuie ca noi sa fim cei mai buni prieteni ai noștri, sa ne îngrijim cât de mult posibil. Fa lucruri bune pentru tine și daca tu ai sa ajungi sa fii mulțumit cu persoana care ești vei vedea cum și cei din jurul tău vor observa lucrul acesta și se vor deschide fata de tine.

Răspuns Apreciat de Editori
| numA a răspuns:

Am aceeași problemă. La mine personal e doar și doar datorită lipsei de încredere în mine. Această o am din cauza faptului că nu sunt cum vreau. Nu am corpul dorit, aspectul dorit, tăria de caracter pe care mi-o doresc, nu sunt destul de muncitor și energic și multe altele. După toate aceste constatări am ajuns la concluzia că o să dau tot pe pauză și că o să mă ocup de mine până când o să devin cea mai bună versiune a mea. O să reușesc asta făcând sport, mâncând sănătos, eliminând ieșirea cu oameni negativi, lăsându-mă de fumat și având mai multa grijă de mine. Ține minte, nimeni nu e mai presus decât tine, pune-te mereu pe primul loc și luptă pentru visele tale, iar fetele o să apară ca un fel de mulțumire a Universului că tu faci exact ce îți dorești. Te pup!

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa intelegi ceea ce citesti si apoi sa aplici.
Cu cititul si intelesul mai e cum mai e, cu aplicatul e beleaua.
Recomandarea mea e sa incepi cu pasi mici, treptat vei acumula incredere si te vei descurca din ce in ce mai bine.

| Donsavas a răspuns:

Niciunul din baietii care si au pierdut virginitatea nu au avut incredere in ei. Si au castigat o pe parcurs. Virginii increzatori doar par ce nu sunt. E normal sa fi nesigur intr-un domeniu necunoscut.

| Blackrose18 a răspuns:

Pur și simplu nu te mai stresa atât și nu te mai gândi atata la ce vor spune fetele vei gasi o fată căreia îi va placea de tine exact asa cum esti tu natural daca increderea ta are legatura cu fizicul nu te mai necaji asta nu putem controla da, putem îmbunătăți cate ceva sa avem grija de noi dar nu noi am ales cum sa aratam, ceea ce putem controla este pe partea emoțională ca om, fii un om bun, fii tu cel natural nu te da ce nu ești si vei vedea ca lumea te va iubi pentru ce ești