| RazvanC28 a întrebat:

Salut! De ce credeti ca, cati mai multi adolescenti se apuca de fumat? Aud chiar ca unii se si lauda "eu m-am apucat de la 9 ani", Aveam chiar un coleg care zicea printre a9a,"eu nu o sa ma apuc niciodata", am ajuns in a11 a si le "mananca", pe mine personal nu m-au atras desi am incercat. Si nu, nu mi-e ciuda happy

6 răspunsuri:
| Cosimo11 a răspuns:

Efect de turma

| siriusblack98 a răspuns:

Din dorința de acceptare și afirmare în turma de oi.

| IngerasulMicut a răspuns:

Eu mă stric de râs ii vad pe "jmekerii" ăștia de 9 ani că bagă țigareta în gură și vin cu rekturi furate de pe internet. Hai sictir cu ei.

| CostinAlamariu a răspuns:

De prosti. La varsta aia creierul e mai mult pe post de ceva sa umple craniul si mai putin de gandit si fac tot felul de tampenii pentru care mai tarziu o sa planga si o sa sufere. Nu doar ei, dar si familia lor.

Inconstienta naste suferinta, marea tragedie a fiintei umane.

| AnastasiaK a răspuns:

Văd trei variante:
1) Din dorința de integrare: toți din grup fumează, așa că o fac și ei;
2) Din dorința de se face remarcați: nimeni din grup nu fumează, așa că se apucă ei;
3) Pentru că atât tutunul, cât și alcoolul și drogurile sunt pentru adolescenți un "fruct interzis", așa că e tentația mai mare.

| huntsman44 a răspuns:

Stai sa dai de Maria. happy